Aplikacje wsparciem osób niewidomych

0
423
TOKYO, JAPAN JUNE 28 - 2017: Blurred train arrivinbg at platform of Kiba subway station in Tokyo. Trains depart every 5 minutes during day time.
- reklama -

Dla każdego człowieka jego własna samodzielność jest priorytetem. Większość społeczeństwa żyje pełnią życia, bez przeszkód realizując swoje marzenia oraz plany. Niestety nie wszystkim dane jest takie życie i pomimo najlepszych chęci liczna grupa osób nie jest w stanie samodzielnie wykonać niektórych czynności, co w konsekwencji utrudnia lub całkowicie uniemożliwia im osiągnięcie własnych zamierzeń.

Osoby z niepełnosprawnościami są tymi, przed którymi szczególnie mnożą się bariery, a stopień trudności każdej z nich jest uzależniony od rodzaju niepełnosprawności, którą są dotknięte.
Są bariery, których pokonanie staje się realne wyłącznie z pomocą innych ludzi, lecz dzięki nowym technologiom samodzielność osób z niepełnosprawnościami sukcesywnie się poszerza.
Dużą grupę wśród niepełnosprawnych stanowią osoby z dysfunkcją wzroku, którego brak tylko pozornie wyklucza niewidomego z pełnego funkcjonowania w społeczeństwie. Niewidomi oraz niedowidzący bezapelacyjnie potrzebują wsparcia osób trzecich, jednak również w przypadku tej niepełnosprawności w sukurs samodzielności coraz częściej przychodzą wspomniane wyżej nowe technologie. To dzięki nim bezpieczeństwo osób oraz zakres wykonywanych przez nie samodzielnie czynności sukcesywnie wzrasta. „Mówiące” ciśnieniomierze, termometry, glukometry umożliwiają kontrolowanie własnego stanu zdrowia, a udźwiękowione komputery oraz telefony umożliwiają bezpośredni kontakt nie tylko z bliskimi, znajomymi, lecz również z lekarzem, urzędami czy pracodawcą.
Aplikacje dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym to kolejna z cennych pomocy umożliwiających pokonywanie piętrzących się barier. Część z dostępnych aplikacji jest płatna, jednak są i takie, na które nie trzeba wydać nawet złotówki. Jedne pozwalają osobie niewidomej zlokalizować miejsce, w którym aktualnie przebywa, informując ją, jakie instytucje, sklepy czy punkty usługowe są na jej trasie, dzięki innym bez trudu da się określić kolor ubrania czy przedmiotu. Nie każdy niewidomy potrafi rozpoznać nominały banknotów, a o przeczytanie pisma przysłanego np. przez elektrownię dotychczas musiał prosić widzącego sąsiada. Obecnie wystarczy, że uruchomi aplikację w telefonie i przysłany dokument zostanie przeczytany, natomiast banknoty po odczytaniu ich nominałów posegregowane powędrują do portfela.
Samodzielne robienie zakupów przez osoby z dysfunkcją wzroku to kolejna z dziedzin życia, która często przysparza trudności. O ile w małych sklepikach można liczyć na pomoc personelu, który pomoże w zlokalizowaniu szukanych produktów, odczyta cenę, składniki oraz datę przydatności do spożycia, to w dużych marketach o uzyskanie takiej pomocy jest niezwykle trudno. Z tego też powodu osoby niewidome chętnie odwiedzają małe sklepy, a do tych większych wybierają się w towarzystwie przewodnika. Problem z odczytaniem nazwy produktu oraz innych informacji umieszczonych na opakowaniach mają osoby słabowidzące i aby uzyskać pomoc, proszą o nią przypadkowych klientów, co bywa krępujące.
Dzięki nowej innowacyjnej aplikacji opracowanej przez młodych łódzkich studentów robienie zakupów przez niewidomych i niedowidzących może być znacznie łatwiejsze. W czasie Krakowskiego Akademickiego Maratonu Innowacji 20-letnia Michalina Głusek z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i 21-letni Jakub Kamiński z Wydziału Zarządzania UŁ razem z zespołem zaprezentowali swój pomysł na ciekawy program dla osób niewidomych i słabowidzących.
Zadaniem przedstawionej aplikacji ma być pomoc wspomnianej grupie klientów w zakupach stacjonarnych. Program będzie połączony z aplikacjami konkretnych jednostek handlowych. Po jego pobraniu na smartfon będzie można zeskanować i rozpoznać produkt w danym sklepie po kodzie kreskowym. Dzięki temu otrzymamy informacje, co to jest za artykuł oraz jaka jest jego dostępność w tym sklepie. Aplikacja zajęła pierwsze miejsce w konkursie na innowacje, a wypróbować jej działanie będzie można już w bieżącym roku.
Iwona Włodarczyk

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here