System Obsługi Wsparcia PFRON

0
573

Za informacją prasową z PFRON-u ruszył nabór na bezpłatne szkolenia z obsługi systemu IPFRON+.

IPFRON+ będzie systemem do obsługi spraw w ramach programów wsparcia realizowanych bezpośrednio przez PFRON.
W tym miejscu chciałbym wspomnieć o drugiej już działającej platformie do obsługi dofinansowań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

System Obsługi Wsparcia, bo to o nim mowa, to system umożliwiający złożenie wniosku online w ramach takich programów jak Aktywny Samorząd czy Likwidacja barier w komunikowaniu się.
Dokładniejszym omówieniem portalu SOW zajmę się w dalszej części tego artykułu. Teraz chciałbym skupić się na nowo powstającej platformie IPFRON +, która obsługuje dofinansowania realizowane bezpośrednio przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
System iPFRON+ będzie w dużej mierze skierowany do organizacji pozarządowych wnioskujących o środki w ramach zadań zlecanych, a także do osób z niepełnosprawnością, pracodawców prowadzących ZPCH oraz placówek edukacyjnych korzystających z innych programów wsparcia realizowanych przez PFRON.

Założenia powstania platformy bardzo wzniosłe: „Ułatwienie ON oraz podmiotom działającym na ich rzecz aplikowanie o środki PFRON i poprawa jakości życia niepełnosprawnych obywateli.”
Oprócz tego kolejnym celem jest usprawnienie i przyspieszenie procesu udzielania dofinansowań, jak również zapewnienie pełnej transparentności wydatkowania środków publicznych.
System IPFRON+ ma w zamyśle prowadzić użytkownika poprzez cały proces,
począwszy od uzyskania informacji, wypełnienia wniosku, jego podpisania i złożenia, przez dokonanie ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, do zawarcia umowy i rozliczenia dofinansowania. Użytkowników systemu będzie wspierać profesjonalna infolinia oraz wirtualna asystentka Kinga.
System ma być aktywnie wspierającym osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności – załatwienie sprawy możliwe będzie w pełni bez wychodzenia z domu; takie
i inne ciekawe informacje możemy przeczytać na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dla zainteresowanych link do strony projektu
https://portal-ipfronplus.pfron.org.pl/projekt/media/czym-jest-ipfron/

Zanim jednak cały system ruszy, warto wziąć udział w szkoleniu dotyczącym obsługi tej platformy.
Szkolenia są bezpłatne, dwudniowe, do wyboru jest opcja stacjonarna lub online. Szkolenia internetowe prowadzone są poprzez aplikację Microsoft Teams. W ramach szkoleń stacjonarnych zapewnione zostanie zakwaterowanie i wyżywienie oraz sprzęt komputerowy (bez możliwości zwrotów za koszt dojazdu).

Aby wziąć udział w szkoleniu stacjonarnym, kliknij poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami:
https://portal-ipfronplus.pfron.org.pl/szkolenia/07-08-03-2023-warszawa-szkolenie-stacjonarne/
https://portal-ipfronplus.pfron.org.pl/szkolenia/14-15-03-2023-poznan-szkolenie-stacjonarne/

Szkolenia online:
https://portal-ipfronplus.pfron.org.pl/szkolenia/09-10-03-2023-szkolenie-online/

https://portal-ipfronplus.pfron.org.pl/szkolenia/16-17-03-2023-szkolenie-online/

Wróćmy teraz do Systemu Obsługi Wsparcia, który umożliwia skorzystanie z takich programów jak Likwidacja barier w komunikowaniu się.
Całą platformę znajdziemy pod adresem:
https://sow.pfron.org.pl/
Jeśli posiadamy profil zaufany, możemy od razu przejść na stronę logowania do SOW. Na stronie logowania wybieramy logowanie przez węzeł krajowy, gdzie następnie zostaniemy przeniesieni na stronę login.gov i tam możemy jako metodę logowania wybrać profil zaufany.

Dalej postępujemy zgodnie z wytycznymi ze strony www.
Strona, jeśli chodzi o dostępność, wygląda na działającą poprawnie, przynajmniej z czytnikiem ekranu. Z tego, co zauważyłem na stronie, jest nawet możliwość złożenia wniosku o sprzęt rehabilitacyjny.

Tak jak wspominałem powyżej, strona jest zrobiona na tyle przejrzyście, iż znalezienie interesującej informacji nie powinno nastręczać trudności.

Zachęcam do korzystania z portalu: https://sow.pfron.org.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here