Abdominoplastyka – czym jest i kiedy się na nią zdecydować?

0
455
- reklama -

Kiedy mówimy o kompleksach, z którymi borykają się nie tylko kobiety, spora część społeczeństwa bagatelizując to mówi, że to przesadna potrzeba dążenia do ideału. Są jednak takie problemy, które z przesadą nie mają nic wspólnego i mocno utrudniają normalne funkcjonowanie. Dość często to właśnie kompleks związany z własnym ciałem jest powodem depresji i izolowania się od społeczeństwa. To również rezygnacja z relaksu jakim jest basen czy plaża, bo rozebranie się do stroju kąpielowego staje się barierą nie do pokonania. O czym mowa? O rozstępach i efekcie obwisłej skóry. Jak sobie z tym poradzić, by nie wpaść w kompleksy oraz gdzie szukać pomocy opowie dr Wojciech Galla specjalista II stopnia chirurgii ogólnej.

 

Zacznijmy od początku. Czym są owe rozstępy?

 

Rozstępy, czyli ubytki w głębokich warstwach skóry, objawiające się w postaci nieestetycznych białych lub czerwonych prążków, występują niemal u 70 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn. Najczęściej na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, a także obręczy barkowej oraz plecach. Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak wtedy, gdy skóra w krótkim czasie jest narażona na zbyt duże rozciąganie, np. u kobiet w ciąży, osób z nadwagą, kulturystów (lub osób nadużywających ćwiczeń na siłowni), a także młodzieży w okresie bardzo szybkiego wzrostu. Drugą przyczyną powstawania rozstępów jest osłabienie włókien w wyniku zaburzeń hormonalnych (głównie wskutek nadmiernej produkcji kortyzolu i estrogenów). Najczęściej rozstępy powstają, gdy skumulują się obie te przyczyny. Skłonność do rozstępów jest niestety dziedziczna.

 

Dużym problemem oprócz rozstępów jest obwisła skóra na brzuchu. Co jest przyczyną?

 

Obwisła skóra na brzuchu to również  jedna z największych zmór większości osób, którym udało się zrzucić dużo kilogramów. Problem ten szczególnie uciążliwy jest w przypadku osób, które schudły bardzo szybko. Nie jest tajemnicą, że skóra traci elastyczność z wiekiem, dlatego im później wzięliśmy się za robienie formy życia, tym większe ryzyko wystąpienia nadmiaru skóry na brzuchu. Bardzo częstym, jeśli nawet nie dominujacym powodem decyzji o abdominiplastyce są przebyte ciąże i zmiany w obrębie skóry brzucha wywołane macierzyństwem i licznymi porodami

 

Nie wszystko jesteśmy w stanie załatwić ćwiczeniami na siłowni czy inną formą aktywności. Z pomocą przychodzi chirurgia, która dość często jest jedynym ratunkiem. Jak obalić wszechobecny mit, że właśnie chirurgia plastyczna to nie tylko poprawianie urody, ale również dbanie o zdrowie?

 

Na co dzień spotykam się z pacjentkami i pacjentami, dla których problemy o których mówimy, stają się bardzo uciążliwe i często bolesne. Są również powodem wielu ograniczeń czy stanów depresyjnych. Należy pamiętać, że po zgubieniu wielu kilogramów, gdy obwisłej skóry jest zbyt wiele, dochodzi do powstawania otarć i czasem stanów zapalnych, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Tu nie mówimy o plastyce jako takiej, ale o chirurgii która zmienia komfort życia i w efekcie również poprawia kondycję zdrowotną.

     Mit, który krąży wokół zabiegów abdominoplastyki, jest mocno nieuzasadniony. Nie wszystko da się załatwić na siłowni czy ćwiczeniami. Zmiany jakie zachodzą po tym zabiegu u moich pacjentów są diametralne, co daje dużo satysfakcji.

 

Na czym polega zabieg abdominoplastyki?

 

Jest to operacja, która polega na tym, iż chirurg usuwa nadmiar obwisłej skóry i ponownie zszywa dany obszar, napinając i modelując w ten sposób brzuch. Plastykę powłok brzusznych można poprzedzić liposukcją, szczególnie, że w miejscu, z którego usunięto tłuszcz już się nie odnawia, więc zabieg ma charakter trwały. Zabieg bywa też łączony z jednoczesnym zaopatrzeniem przepuklin brzusznych. Dzięki abdominoplastyce uzyskujemy efekt bardziej smukłego, płaskiego brzucha. Skóra dzięki naciągnięciu nie jest już obwisła – taki efekt nie byłby możliwy do uzyskania naturalnie. Plastyka brzucha to zabieg, który formuje sylwetkę na nowo. Sama operacja trwa około 2-3 godziny i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Należy pamiętać, iż jest to poważna operacja, dlatego wymaga przejścia pewnego okresu rekonwalescencji. Po zabiegu należy w klinice pozostać przez około 2 dni na obserwacji. Natomiast przez około tydzień pacjent powinien chodzić w pozycji zgiętej, tak aby nie naruszyć żadnych szwów lub tkanek. Należy nosić także specjalny elastyczny pas, który przyspiesza gojenie i uniemożliwia zbieranie się płynów. Do pracy można powrócić po około 2 tygodniach od przejścia operacji plastyki brzucha.

 

Każda operacja wiąże się ze strachem przed bólem. To często właśnie ból jest pretekstem, by nie decydować się na taki zabieg. Jak przekonać, że warto się z tym zmierzyć?

 

Proponuję zacząć od wizyty w gabinecie lekarskim. Tam nie tylko uzyskamy wszelkie informacje, ale również możemy porozmawiać właśnie o bólu. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na  pytania z tym związane, ponieważ wiele z nich zależy od indywidualnych cech pacjenta. Każdy ma inny próg bólu i pamiętajmy, że strach przed zabiegiem jest również zróżnicowany. Mimo to wiele moich pacjentek i pacjentów uspokaja się po operacji, bo rzeczywisty ból jest znacznie mniejszy niż się spodziewali. Z pewnością warto go znieść, by pozbyć się dużo większego problemu, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Abdominoplastyka zarówno rozległa jak i ograniczona pozwala na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących efektów, szczególnie u pacjentów z osłabioną mięśniówką i obwisłą skórą brzucha. Efekt jest tym lepszy, im bardziej jest wspomagany odpowiednią dietą i rozsądnym programem fizykoterapeutycznym.

     Jeśli pacjent w pełni rozumie istotę zabiegu, akceptuje wszelkie niedogodności związane z jego wykonywaniem i czynnie włącza się w program rehabilitacyjny, wówczas uzyskany efekt stanowi dla niego powód do sporej satysfakcji.

 

Centrum Zdrowia Salus

  1. Zielona 8, 76-200 Słupsk

 

Rejestracja telefoniczna:

tel. (+48 59) 721 700 021 – 7 dni w tygodniu,

soboty i niedziele w godz. 8-15

Rejestracja mailowa:

e-mail:rejestracja@salus.com.pl

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here