Z niepełnosprawnością na co dzień

0
368

Żyją obok nas. Mają te same prawa i powinni mieć te same możliwości i szanse. Zazwyczaj jednak mają dużo większe problemy niż my i bariery, których my nie chcielibyśmy pokonywać. Najczęściej w towarzystwie unikamy rozmów o takich ludziach, unikamy też kontaktu i dość często ich nie zauważamy. O kim mowa?
O osobach dotkniętych niepełnosprawnością.
Iwona Włodarczyk, nasza redakcyjna koleżanka z niepełnosprawnością wzroku zmaga się od wielu lat. Nie porusza się bez asystenta, bo bariery jakie spotykają ją na każdym kroku odbierają możliwość bycia samodzielną. Kiedyś zamknięta w domu bez wizji siebie w społeczeństwie. Dzisiaj za pomocą specjalnego programu pisze artykuły, opowiadania i poezję. Dla mnie niewątpliwie jest bohaterką. Na łamach Tramwaju Słupskiego będzie za pomocą swoich artykułów oswajać nas z niepełnosprawnościami.

Życie pełne ograniczeń

Niepełnosprawność to ograniczenia powstałe w wyniku chorób. Dopóki człowiek jest zdrowy nie zawsze zwraca uwagę na problemy związane z niepełnosprawnościami.
Każda z niepełnosprawności ma swoje charakterystyczne ograniczenia, inne są w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną, inne z niepełnosprawnością ruchową, a jeszcze inne z niepełnosprawnością wzroku.
O ile przed laty osoby z niepełnosprawnościami w większości były izolowane od życia publicznego to te czasy już minęły i niepełnosprawni z powodzeniem odnajdują się
w społeczeństwie, lecz aby ich życie nie było jednym pasmem przeszkód potrzebują wsparcia od instytucji oraz osób fizycznych.
Niepełnosprawność jest utrudnieniem, a nie powodem do zaniechania podejmowania wyzwań jakie stawia przed niepełnosprawnym codzienne życie. Samodzielność staje się celem samym w sobie i z determinacją godną podziwu osoby z niepełnosprawnościami do niej dążą.
Wydawać by się mogło, że np. zwykłe zrobienie zakupów czy ugotowanie obiadu to nic trudnego, jednak dla niektórych osób z niepełnosprawnościami jest to nie lada wyczyn.

Z jakimi barierami oraz trudnościami spotykają się niepełnosprawni w codziennym życiu?

Niepełnosprawność wzroku

Czy podziwiając piękno otaczającej nas przyrody, bez problemu z daleka odczytując wszelkie napisy, czy tak zwyczajnie przyglądając się twarzom bliskich zastanawiasz się choć przez chwilę, że są osoby , które tych czynności nie mogą wykonać?

Osoby z dysfunkcją wzroku są tymi dla których czytanie przy użyciu wzroku, bądź jest mocno utrudnione, lub wręcz niemożliwe. Gdy osoba traci wzrok, chcąc nie być zależną od innych musi na bieżąco uczyć się bezwzrokowych sposobów wykonywania wielu nawet najprostszych czynności.
Jak ważna jest taka nauka wiedzą osoby ociemniałe, które w całkowitych ciemnościach samodzielnie przygotowują posiłki, podróżują, robią zakupy, załatwiają wszelkie sprawy urzędowe, realizują się w pracy zawodowej, a wszystko to jest możliwe wyłącznie dzięki samozaparciu , które jest potrzebne podczas wielu godzin spędzonych na ćwiczeniach.

Nowe technologie są dużym wsparciem, jednak nawet one nie są w stanie ustrzec niewidomego idącego z laską w dłoni przed upadkiem do niezabezpieczonego wykopu, czy wywróceniem się na pozostawionej na środku chodnika hulajnodze, bądź innej przeszkodzie. W takich przypadkach niezastąpiona jest pomoc drugiego człowieka.

Żeby zrozumieć potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku, wystarczy użyć własnej wyobraźni i z zamkniętymi oczami spróbować np. obrać marchewkę, odnaleźć jakiś przedmiot, czy wykonać jakąś czynność na komputerze lub telefonie. Najprościej jednak bez oporów podejść do osoby niewidomej i poprosić ją o przybliżenie tematu tej niepełnosprawności. Może zdarzyć się, że taka osoba odmówi i będzie miała do tego pełne prawo, lecz zdarza się to sporadycznie i nie ma powodu aby nie poprosić o rozmowę innego niewidomego.

Warto mieć na uwadze to że coraz więcej osób ma problem z prawidłowym widzeniem i może zdarzyć się, że widząca osoba w krótkim czasie stanie się osobą niewidomą potrzebującą wsparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here