Dolina Pupilków, miejsce godnego pochówku zwierząt domowych

0
242
redhead Spaniel dog running with a stick in the grass and puddles
- reklama -

Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka. Traktujemy je jak pełnoprawnych członków rodziny, opiekując się nimi, aby towarzyszyły nam jak najdłużej. Gdy odchodzą, chcemy je godnie pożegnać i upamiętnić. Dlatego też, w kwietniu 2017 r. Spółka PGK w Słupsku uruchomiła grzebowisko dla zwierząt domowych pod nazwa „Dolina Pupilków”, umożliwiając mieszkańcom Słupska oraz okolic z godnością pochować swoich pupili.

Strata domowego zwierzątka jest jak utrata najbliższego przyjaciela. Jednak prędzej czy później przychodzi taki moment, kiedy trzeba pożegnać się z wiernym czworonożnym towarzyszem. W takiej chwili oprócz żalu i smutku pojawia się jeszcze jedna kwestia. Gdzie znaleźć odpowiednie miejsce na ostatnie pożegnanie? Większość właścicieli organizuje pochowek na własna rękę w przydomowym ogródku czy w lesie. Działania takie jednak są niezgodne z prawem.

Dlatego tez Spółka PGK w Słupsku podjęła działania zmierzające do uruchomienia grzebowiska dla zwierząt domowych, zapewniając godne miejsce pochowku dla czworonożnych towarzyszy życia. Dolina Pupilków jest to obszar o pow. ok. 2000 m2 usytuowany przy Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie i znajduje się przy drodze między Słupskiem a Bierkowem. To trzeci obiekt tego typu w północnej części Polski do tej pory takie miejsca funkcjonowały w Gdańsku i Szczecinie.

Zarządcą jak i właścicielem grzebowiska jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku. Grzebowisko dla zwierząt jest otwarte dla odwiedzających w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 10.00 – 19.00, natomiast w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 10.00 – 17.00. Pochowek zwierząt odbywa się dwa razy w tygodniu, tj. we wtorki i piątki w godz. 10.00 – 14.00. Odbiór pupila odbywa się na zlecenie klienta lecznicy weterynaryjnej lub z domu, transportem PGK Słupsk dostosowanym do wymogów sanitarnych. Miejsce pochowku zwierzęcia oznaczone jest po uprzednim uzgodnieniu z klientem tabliczką z opisem imienia, lat życia i podobizną.

 W ciągu 5 lat funkcjonowania na grzebowisku zostało pochowanych ponad 520 zwierząt, w większości są to psy i koty, ale spoczywają tam tez, króliki, świnki morskie czy nawet jaszczurka i kanarek. Ilość pochowanych zwierząt pokazuje, że Dolina pupilków spełnia swoje zadanie i zaspokaja potrzeby lokalnej społeczności.

 

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here