Budżet Miasta w 2022 roku

0
421

Budżet Miasta to podstawa funkcjonowania słupskiego samorządu, podobnie jak ma to miejsce w innych miejscowościach; budżet to (w zależności, z której strony spojrzymy), obszar, zakres, dokument określający warunki brzegowe, finansowe, inwestycyjne i bieżące tego, co w ciągu danego roku może zadziać się w mieście.

 

W Słupsku 29 grudnia 2021 Rada Miejska podjęła uchwałę tzw. „budżetową”na 2022 rok, na podstawie której realizowane będą planowane inwestycje i prowadzone wszystkie niezbędne działania do prawidłowego funkcjonowania społeczno-gospodarczego naszego miasta.

Patrząc na grafikę nr 1 widzimy, skąd biorą się w budżecie Słupska pieniądze. Spora część dochodów pochodzi z różnego rodzaju subwencji, czyli środków przekazywanych z tzw. budżetu państwa na różnego rodzaju zadania wykonywane przez nasz samorząd. Widzimy też, że gros z naszych dochodów to środki przekazane przez Unię Europejską czy pieniądze pochodzące z poszczególnych opłat i podatków. Wszystkie te źródła tworzą dochody naszego miasta, które są przeznaczane na zadania realizowane we wszelkich możliwych obszarach. Wystarczy spojrzeć na grafikę nr 2 i widzimy, jak rozkładają się wydatki w naszym mieście. Najwięcej pieniędzy przeznaczamy na edukację, różnego rodzaju zadania związane z pomocą dla rodzin oraz ochroną zdrowia. To wszystko to tzw. wydatki bieżące, które musimy ponosić, by realizowane były nasze obowiązki jako samorządu.

Ale wydatki to nie tylko ww. obszary, czy działalność administracyjna, promocja sportu czy kultury. Jest też część budżetu miasta przeznaczona na działalność inwestycyjną – czyli te działania, które obserwujemy w naszym mieście, w przestrzeni publicznej, w trakcie różnego rodzaju prac np. drogowych, czy budowlanych. I tak, w tym roku, czeka nas mnóstwo zadań w obszarze inwestycji, które wpłyną korzystnie na poprawę funkcjonowania miasta i życia słupszczan.

Czekają nas roboty budowlane związane z rewitalizacją podwórek miejskich w rejonie ul. Szkolnej, Partyzantów, Armii Krajowej. Przed nami przebudowa ulic, jezdni, chodników i oświetlenia m.in. ul. Szarych Szeregów i ul. Armii Krajowej, ul. Batorego, ul. Jana Kazimierza,  ul. Partyzantów, ul. Zachodniej, ul. Ordonówny, ul. Zauchy, Grechuty, Kaczmarskiego oraz budowa ul. Dywizjonu 303. Dodatkowo w tym roku będziemy obserwowali remont chodników min. przy ul.  Staszica, Niedziałkowskiego i Chopina oraz przy ul. Przemysłowej, Norwida, Wiejskiej; zajmiemy się też wymianą  oświetlenia kolejnych ulic np. Anny Łajming, Sienkiewicza, Poniatowskiego, Bukowej, Modrzewiowej.

Nie zabraknie działań ukierunkowanych na przebudowę Mostu Łabędziego oraz stworzenie Centrum z Sercem – całkowicie nowego oblicza Starego Rynku. Będziemy kontynuowali budowę Węzła Transportowego oraz Bulwarów rzeki Słupi, jak i zadanie inwestycyjne na Stadionie przy ul. Zielonej. Rozpoczniemy długo oczekiwaną budowę IV etapu ringu, nastąpi dalsza zmiana rejonu ul. Długiej dzięki m.in. budowie budynku mieszkalnego przy ul. Długiej i Płowieckiej.

To będzie ważny rok dla nas i dla mieszkańców Słupska. Jesteśmy przekonani, że na koniec 2022 będziemy mogli z dumą podsumować dobrze wykonaną pracę i planować następne działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here