Stolica Żabiego Kraju zaprasza

0
304
- reklama -

Gmina Strumień jest najbardziej na północ wysuniętą częścią powiatu cieszyńskiego. Gminę tworzy Strumień- jedno z najmniejszych miast województwa śląskiego oraz 6 sołectw: Bąków, Drogomyśl, Pruchna, Zabłocie, Zabłocie Solanka i Zbytków. Każdy kto choć na chwilę chce odpocząć od zgiełku miasta powinien odwiedzić tą gminę, która położona wśród malowniczych zakoli Wisły obfituje w tereny zielone i lasy. Ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych okolica od stuleci nazywana jest „Żabim Krajem”, a Strumień jest jego stolicą.

 

Przez gminę przebiegają dwie ważne drogi międzynarodowa do przejścia granicznego w Cieszynie oraz krajowa łącząca Strumień z pobliskimi miejscowościami turystycznymi Ustroniem i Wisłą. Blisko stąd do Żor, Cieszyna, Bielska-Białej czy Pszczyny. Podróżując po gminie natkniemy się na wiele niezwykłych miejsc, zachwycających architekturą i urzekających drzemiącą w nich historią. Ten wyjątkowy klimat poczujemy wjeżdżając na strumieński rynek. Zdobią go kamieniczki mieszczańskie z mansardowymi dachami, które mimo XIX-wiecznej przebudowy zachowały swój barokowy charakter. Warto też przespacerować się malowniczymi uliczkami odchodzącymi od rynku. Ich układ niewiele się zmienił od czasów średniowiecza. Nad rynkiem dominuje wieża barokowego ratusza z 1628 r. – najstarszego w województwie śląskim. W 2011 roku podziemia zabytkowego ratusza zostały udostępnione dla odwiedzających. Obecnie turystów przyciąga w to miejsce „Galeria Pod Ratuszem”, gdzie swoje prace prezentują lokalni twórcy ale również zagraniczni artyści. To jedyna w województwie galeria usytuowana w murach Urzędu Miejskiego. Zamokłe i zagrzybione piwnice stały się miejscem tętniącym sztuką. Klimatyczna przestrzeń powstała w ramach współpracy transgranicznej z Województwem Żylińskim. 

     Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Strumieniu jest Sanktuarium Św. Barbary rozsławione dzięki wielu religijnym imprezom plenerowym. To typowa późnobarokowa budowla. Z zewnątrz nad świątynią góruje wieża z baniastym hełmem, zaś w środku warto zwrócić uwagę m.in. na witraż z postacią założyciela miasta – Mikołaja Brodeckiego.

     Oprócz zabytków w Strumieniu znajdziemy także Park Miejski chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców miasta, jak i gości. Kiedy dzieci szaleją na placu zabaw, dorośli mogą spocząć na ławeczce przy fontannie. Co ciekawe, powietrze przy tym wodotrysku jest wielokrotnie bardziej nasycone zdrowotnym jodem, niż bałtyckie wybrzeże podczas sztormu! Fontanna bowiem rozbryzguje najlepszą solankę w Polsce. Wydobywa się ją w pobliskim Zabłociu. Od dziesięcioleci jest ona wykorzystywana w prawie wszystkich polskich uzdrowiskach. Zawiera do 144 miligramów jodu na litr! Solanką z Zabłocia można pooddychać również na skwerze w Drogomyślu, gdzie stanęła pierwsza mini tężnia solankowa w Gminie Strumień.

     Co ciekawe w Strumieniu można na własne oczy zobaczyć jak żyli ludzie w X wieku. Powstała tu Osada Warowna Białogród, gdzie można zobaczyć rekonstrukcję architektury, powszechnej we wczesnym średniowieczu na terenie Śląska Cieszyńskiego. Osadę tworzy zabudowa i mieszkają tu zwierzęta najstarszych ras znanych z tej części Europy. Wioska żyje i funkcjonuje w sposób podobny do warunków wczesnośredniowiecznych, tak aby goście mogli przenieść się w czasie i odetchnąć od zgiełku współczesnej cywilizacji. Walory turystyczno-edukacyjne podnosi fakt, że osadę tworzą pasjonaci i jest stale rozbudowywana. Osada oferuje udział w warsztatach, dzięki którym można nauczyć się wielu średniowiecznych rzemiosł.

     Z myślą o historii regionu powstały w gminie Strumień Izby Regionalne, których nie można ominąć planując wizytę w „Żabim Kraju”.  Izba Regionalna im. Mariana Wójtowicza działa w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu. W pomieszczeniach izby znajdują się elementy wystroju mieszkania strumieńskich mieszczan,  meble, obrazy, naczynia, ręcznie robione firanki, obrusy i makatki, sprzęty, narzędzia i wytwory strumieńskich rolników i cechów. Ściany zdobią fotografie dawnych rzemieślników przy pracy. Odbywają się tu spotkania z zakresu edukacji regionalnej dla najmłodszych. Opiekunem Izby jest Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu.

     W niedalekiej Pruchnej w Gminnym Centrum Integracji Wsi znajduje się Izba Regionalna im. Emilii Michalskiej. Zwiedzający Izbę mogą zapoznać się z życiem i twórczością lokalnej poetki-malarki Emilii Michalskiej i rzeźbiarza Ludwika Habarty. Ekspozycja składa się z pamiątek, obrazów olejnych i malowanych na szkle, tomików wierszy, wycinanek i wyklejanek, rzeczy osobistych, a także dokumentacji twórczości wspomnianych postaci związanych z gminą Strumień. Będąc tutaj warto zobaczyć wystawę fotograficzną „Pruchna dawniej i dziś”.

     Gmina oferuje atrakcje dla amatorów aktywnego wypoczynku. Okolice Strumienia słyną ze znakomitych, przyjaznych i malowniczych tras rowerowych. Spokojne, gminne drogi, płaskie tereny to doskonały wybór na przyjemną rodzinną wycieczkę rowerową. Podczas niej można zobaczyć bogatą faunę i florę  związaną ze stawami i zbiornikami wodnymi, kapliczki i krzyże przydrożne oraz zabytkowe kościoły i obiekty dworskie. W trakcie rowerowych eskapad wokół Strumienia natrafić można na niemalże 300-letnie kamienne słupy graniczne, które wyznaczały granice pomiędzy Prusami a Austrią. Gmina Strumień dzięki swojej atrakcyjnej lokalizacji jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Królowa polskich rzek – Wisła, jej urokliwy dopływ Knajka oraz liczne stawy ściągają entuzjastów tego sportu z odległych zakątków kraju. Pobliskie lasy obfitują w najszlachetniejsze gatunki grzybów, ze znalezieniem których kłopotu nie mają nawet najwięksi nowicjusze. W samym Strumieniu można skorzystać z oferty Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji, gdzie do dyspozycji mieszkańców i turystów oddane są korty tenisowe, boisko do squasha, a ochłody w upalny dzień można zakosztować korzystając z czynnego w sezonie wakacyjnym odkrytego basenu kąpielowego z brodzikiem dla dzieci i rekreacyjnym basenem dla dorosłych. 

     Ci ciekawi historii Strumienia mogą odbyć wędrówkę przez miasto  z wydanym przez Urząd Miejski Questem pt. „Po Strumieniu żabim skokiem”.  Odgadywane po drodze zagadki prowadzą mieszkańca lub turystę prosto do ukrytego skarbu. Quest dostępny jest w Punkcie Informacji Turystycznej w Strumieniu (ul. Rynek 2), w UM w Strumieniu w Referacie Rozwoju i Promocji (ul. Rynek 4) oraz w MGOK w Strumieniu (ul. Młyńska 14).

            Piękno przyrody, walory krajobrazowe i turystyczne, atmosfera przyjaznej gościnności sprawiają, że niejeden turysta odwiedzając gminę Strumień z utęsknieniem do niej powróci.

 

Urząd Miejski w Strumieniu

  1. Rynek 4, 43-246 Strumień

tel. 33 8570 142

www.strumien.pl

 

Polub nas na facebooku

www.facebook.com/gminastrumien

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here