Niebo i dłonie- premiera w Teatrze Tęcza

0
364

słupskiej Tęczy ostatnie chwile przed premierą zamykającą bieżący sezon teatralny. Jest to kolejne spotkanie lalkarzy z ul. Waryńskiego z twórczością Carstena Brandaua, niemieckiego dramaturga znanego w Polsce głównie ze sztuk dla dzieci (i młodzieży). Prapremierowe polskie wykonanie „Trójki na głowie” autorstwa Brandaua miało miejsce w czerwcu 2016 roku właśnie w Słupsku. Poraz na kolejny spektakl, również tworzony w koprodukcji. Tym razem z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, które tekst „NIEbo i dłoNIE” wydało drukiem w „Nowych Sztukach”.

A i O spotykają się. Nie wiemy do końca, gdzie: w wyobraźni, w przedszkolu, na placu zabaw? A stwarza dla O historię: dorastania, zawarcia przyjaźni, wspólnej zabawy. Jednak w tym nieskrępowanym, bezpiecznym świecie dziecięcej fantazji pojawia się przełomowy moment: chwila, z którą trzeba nieuchronnie stać się odrobinę starszym i wyruszyć do nowej szkoły. A co, jeśli ta przygoda oznacza konieczność pożegnania z przyjacielem?

Reżyserem powstającego w Tęczy spektaklu jest Beniamin Bukowski, reżyser, dramatopisarz i dramaturg, obecnie także zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Współpracują z nim w Tęczy: scenografka Natalia Borys i kompozytorka Alicja Skrzypiec.

O materiale literackim reżyser pisze tak: „Poetycka, operująca czułym humorem sztuka dla najmłodszych Carstena Brandaua rozpisana jest na dwie abstrakcyjne postaci: A i O, które w zataczających koło scenach odkrywają siebie nawzajem, otaczający je świat, piękno przyjaźni i konieczność uszanowania wolności drugiego, nawet gdy oznacza to konieczność rozłąki. W kongenialnym tłumaczeniu Iwony Nowackiej język bohaterów, prosty i zarazem zdolny do odkrywania przed najmłodszą widownią filozoficznych paradoksów życia, staje się narzędziem niczym nieskrępowanego kreowania świata dziecięcej wyobraźni.”

Spektakl zobaczymy na scenie słupskiej Tęczy w piątek 1 lipca 2022, o godzinie 17.00 w ramach kończącej sezon akcji pod nazwą 3 Teatry (kolejny pokaz 2 lipca, godz. 11.00).

Piotr Merecki

NIEbo i dłoNIE”

tekst: Carsten Brandau

tłumaczenie: Iwona Nowacka

reżyseria: Beniamin Bukowski

scenografia: Natalia Borys

muzyka: Alicja Skrzypiec

obsada: Joanna Stoike-Stempkowska, Mikołaj Prynkiewic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here