Od Słowiańskiej Mitologii po Kaszubskie Opowieści: Etniczne Święto na Festiwalu

0
90
Teatr Lalki Tęcza
- reklama -

Trzeci dzień festiwalu był etnicznym świętem, podczas którego mieliśmy okazję zapoznać się
z mitologiami i kulturami.

Zaczęliśmy od wejścia w świat mitologii słowiańskiej zaprezentowanej przez Teatr Maska
w Rzeszowie na deskach Nowego Teatru. Spektakl „Pradawne Drzewo” wprowadza młodego widza
w fantastyczny świat słowiańskich bóstw i wierzeń. Na tle zmieniających się pór roku, twórcy przedstawiają uproszczone historie związane z dawnymi bogami. Spektakl zapoznaje najmłodszych widzów
z podstawową mitologią, tak aby mógł on w pełni z niego czerpać. Przedstawienie zachęca dzieci do eksplorowania lokalnych parków, lasów i przyglądania się drzewom w poszukiwaniach pomników przyrody, rozwijając przy tym ich umiejętności kognitywne. Drzewa porozumiewają się ze sobą za pomocą korzeni, więc patrzenie w przeszłość i odkrywanie przodków może pozwolić nam na lepsze zrozumienie własnej tożsamości.

„Uruk Aranak”

Kolejnym spektaklem tego dnia był „Uruk Aranak” opowiadający o tęsknocie, miłości i poświęceniu. Ważnym elementem spektaklu był język, ponieważ był on przedstawiony w języku Inuickim, jednakże historia została zaprezentowana w tak płynny i klarowny sposób, iż zrozumienie nie stanowiło problemu. Delikatny wygląd scenografii, pełen stonowanych kolorów utrzymanych w chłodnych tonach, oddziaływał na widza wręcz terapeutyczne pozwalając mu na odczuwanie swego rodzaju bezpieczeństwa, które było potęgowane również przez kameralność sceny. Widoczna była inspiracja teatrem cieni, przez niewielką ilość światła które odgrywało znaczącą rolę w rozwoju historii i przedstawieniu zmagań bohaterki. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka wykonywana na żywo, wprawiała ona widza w pewnego rodzaju trans, potęgowany przez mityczną atmosferę spektaklu.

Kaszubski Kosmos” to tytuł kolejnego widowiska, tym razem prezentowanego w plenerze przez Fundację Pomysłodalnia. Inspirowany twórczością Józefa Chełmowskiego, opowiada o kaszubskim folklorze i jest to swego rodzaju hołd właśnie dla Kaszubszczyzny. Motywem przewodnim jest tu mit o ścinaniu Kani. Piękne kostiumy współgrały z płynnymi i hipnotyzującymi ruchami osób performerskich. Wielowarstwowe widowisko przybliża folklor Kaszub w oryginalny i angażujący widza sposób, poprzez np. wciągnięcie go do korowodu tanecznego lub poczęstowanie kawałkiem ciasta. Widoczne przedstawienie opozycji dobra
i zła w walce przybliża nam tradycje ludowe, które aktualnie przeżywają odrodzenie dzięki ruchom revival.

Przekaz pamięci o tradycji i kulturze, którą powinniśmy pielęgnować i umacniać, w szczególności tętnił tego dnia. Przeżyliśmy niesamowitą podróż od odległych regionów Morza Beringa do naszej słowiańskiej mitologii, na Kaszubskiej historii kończąc. Poruszonych zostało wiele ważnych tematów. Spektakle te motywują do głośnych dyskusji na tle kulturowo-etnicznym, które są ciekawymi dyskursami w aktualnej przestrzeni medialnej.

aut. recenzji: Anna Piórkowska, Adam Szydzik
Studenckie Koło Teatrologiczne UMK https://www.facebook.com/skt.umk

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here