Odpady BIO

0
235

Odpady bio to grupa odpadów, które podlegają biodegradacji, czyli szybkiemu rozkładowi. W umysłach Polaków to nadal nowy rodzaj śmieci, co prawda towarzyszy nam od zawsze, ale unormowany został dopiero w 2017 roku. Od tego czasu istnieje również obowiązek osobnej segregacji tych odpadów. Do odpadów bio należą: odpadki kuchenne z warzyw i owoców, czyli np. obierki, resztki jedzenia, ale bez odpadów w postaci mięsa i kości, trawa, liście drzew, gałęzie drzew i krzewów, drewno (uwaga – drewno nie może być pokryte żadnym impregnatem ani farbą), trociny, wióry, kora drzew. Do odpadów biodegradowalnych zaliczają się wyłącznie produkty w pełni naturalne.

W tym miejscu warto jeszcze zwrócić uwagę na te odpady, które nie należą do tej grupy, chociaż na pierwszy rzut oka może się nam wydawać inaczej. I tak oto do odpadów bio nie zaliczamy: ziemi, torfu itd., mięsa i kości zwierzęcych, odpadów drewnianych impregnowanych lub malowanych, zwierzęcych odchodów, olejów jadalnych, popiołów powstających po obróbce węgla kamiennego.

Odpady bio można wyrzucać w workach, przy czym nie każdy worek do tego się nadaje. Muszą być to worki biodegradowalne. Takie worki można zakupić w siedzibie PGK Sp. z o.o. w Słupsku przy ul. Szczecińskiej 112.

Tym samym nie powinny to być klasyczne worki na śmieci, wykonane z plastiku. Worki papierowe również nie mogą pełnić roli worków na odpady biodegradowalne.

Od stycznia 2023r. zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku odpady te będą odbierane jedynie w systemie pojemnikowym, i powinny być wyrzucane bezpośrednio do pojemnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here