Po wakacjach – święto teatru bez granic

0
343

Tuż po wakacjach, od 1 do 9 października 2022 roku, odbędzie się 31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BEZ GRANIC – tradycyjne święto teatru po obu stronach Olzy.

Festiwal, organizowany przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką od kilku lat wspólnie z czeskocieszyńskim stowarzyszeniem Člověk na hranici, zawsze angażujący w roli partnerów wiele instytucji szacownych i organizacji nie tylko z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, ale też z Pragi, Warszawy czy Bratysławy, co roku wyczekiwany jest przez miłośników dobrego teatru, chcąc być na bieżąco z tym, co najbardziej wartościowego dzieje się w kulturze teatralnej Polski, Czech i Słowacji. Nie trzeba jechać do Pragi, Brna, Bratysławy, Warszawy, Krakowa czy Poznania, żeby blisko domu obejrzeć najwartościowsze przedstawienia, jakie w ostatnim czasie powstały w tych miastach, co więcej, organizatorzy dokładają wszelkich starań, żeby ceny biletów były „cieszyńskie” – czyli na ogół dużo niższe niż w siedzibach teatrów, które gościmy. Co więcej, bardzo rzadko jest okazja, by tak jak na cieszyńskim festiwalu zaraz po spektaklu podzielić się z artystami swoimi wrażeniami, powiedzieć, co się podobało, a co się nie podobało, albo poprosić o wyjaśnienie motywów takiego a nie innego kształtu widowiska. Tutaj widzowie są gospodarzami, wyrażając również swoją opinię w formie plebiscytu na najlepszy spektakl. 

Co wiemy o kształcie zbliżającego się festiwalu? Aktualnie trwają intensywne prace organizacyjne, „dopinanie” ostatnich szczegółów logistyczno-finansowo-aprowizacyjno-noclegowych. Program jest już znany, ale jego oficjalne ogłoszenie nastąpi dopiero pod koniec sierpnia. Dowiadujemy się, że wśród gości będzie kilka gwiazd pierwszej wielkości, nie tylko spośród aktorów na scenie. Teatry przyjadą m.in. z Pragi, Warszawy, Bratysławy, Brna, Poznania, Opola, Krakowa – niektóre przybędą do nas prosto z innych festiwali, albo dopiero z Cieszyna pojadą na nie. Wiele prezentowanych przedstawień zostało już nagrodzonych w prestiżowych  konkursach lub na festiwalach w swoich krajach lub za granicą; niektóre doceniono w całości, w innych nagrodę zyskało aktorstwo lub scenografia, będzie też spektakl, który rozbił bank z nagrodami na jednym z ważnych przeglądów. Coś dla siebie znajdą ci, którzy lubią teatr bardziej tradycyjny, oparty na głównie na aktorze, jak i ci, którzy od teatru oczekują głównie widowiskowości. Będą przedstawienia renomowanych teatrów instytucjonalnych, jak i dzieła scen niezależnych. Będzie dość sporo propozycji dla młodych i całkiem młodych widzów. W stopniu silniejszym niż zwykle na tegorocznym festiwalu z aktorami żywymi konkurować będą lalki. Do tego świetne koncerty i wystawy. To wszystko w tradycyjnych miejscach festiwalowych, takich jak obydwa cieszyńskie teatry, sala Domu Narodowego i Strzelnicy, Avion i sala PZKO w dawnej synagodze w Czeskim Cieszynie.

Ten festiwal jest jak dobra restauracja: wiadomo, że wszystko będzie smaczne, dlatego warto spróbować potraw, których nie znamy, np. teatru lalek dla dorosłych. Widzieliście robota w teatrze? Będzie okazja! Zapraszamy do Cieszyna!

Aby jednak wyzwolić głód u teatromanów już dziś możemy ogłosić, że jednym ze spektakli, które pojawią się na festiwalu, będzie głośne przedstawienie „294 statečných”, zrealizowane w praskim Divadle pod Palmovkou.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here