Skocz do Skoczowa!

0
456
In 1985 he brought the Papal Cross erected here from the airport to Katowice Muchowiec, made the occasion of the pilgrimage of John Paul II to the Polish

Stylowe kamienice, spokój uliczek miasta, w którym na każdym kroku można poczuć oddech historii cieszyńskiego pogranicza – to duże atuty Skoczowa, miasta na styku głównych szlaków komunikacyjnych południowego subregionu województwa śląskiego. Pędząc trasami szybkiego ruchu między Cieszynem a Krakowem, z Górnego Śląska do górskich kurortów – Ustronia, Wisły, Istebnej i Szczyrku – warto zjechać na chwilę w okolice Trytonowego Grodu, by odetchnąć nad brzegiem Wisły, rozprostować nogi na rowerowej wycieczce, powędkować nad stawami Pogórza, poszukać śladów św. Jana Sarkandra, Gustawa Morcinka i Jana Pawła II, skosztować tradycyjnych pierników przy dobrej kawie na skoczowskiej starówce. Warto „skoczyć do Skoczowa”.

Sercem Skoczowa jest Rynek

Warto przy nim zwrócić uwagę na sam budynek ratusza z 1797 roku w stylu późnobarokowym. Atrakcją rynku jest także znajdująca się na środku placu fontanna z barokową figurą Neptuna, zwanego też Jonaszem albo Trytonem. To dzieło skoczowskiego mieszczanina, rzeźbiarza Wacława Donaya. Skoczów, podobnie jak większa część Śląska Cieszyńskiego, jest gminą wielowyznaniową. W mieście uwagę przyciągają więc zabytkowe kościoły, a ściślej mówiąc, ich wieże. Nad miastem górują świątynie katolickie: pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, pw. Znalezienia Krzyża Świętego, a także ewangelicko-augsburski kościół Świętej Trójcy. Budowle te wpisują się w sakralne dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego. Wielkim powodzeniem wśród mieszkańców gminy i regionu cieszy się skoczowskie kino Teatr Elektryczny, prowadzone przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator”. Będąc w Skoczowie warto spróbować miejscowych specjałów czyli – pierników. Wyspecjalizowali się w ich wypiekaniu właściciele najstarszej w mieście, bo czynnej nieprzerwanie od 1906 roku, cukierni.

Skocz ku żywej historii

Chcąc spędzić czas na świeżym powietrzu, warto odwiedzić Mały Rynek, gdzie pod muralem dedykowanym bitwie skoczowskiej można poznać historię konfliktu czechosłowacko-polskiego z roku 1919, podczas którego bitwa pod Skoczowem pozwoliła odeprzeć atak wojsk czechosłowackich. Można również udać się do pobliskiego sołectwa gminy Skoczów – do Pogórza, gdzie wytyczone zostały dwie ścieżki edukacyjne – historyczna oraz przyrodnicza. W trakcie spaceru możemy poznać tutejszą historię z czasów II wojny światowej oraz – nie tylko wzbogacić swoją wiedzę o unikalnej, miejscowej roślinności – ale również zobaczyć ją na własne oczy.

Eko w centrum Skoczowa

Dumą i najnowszą atrakcją Skoczowa jest fakt, że tylko kilka kroków dzieli turystów, by prosto z Rynku wejść w otoczenie skoczowskiej przyrody – i to bez względu na pogodę i porę roku. W XIX-wiecznej kamienicy pod numerem 3, miasto uruchomiło w 2021 roku multimedialne Centrum Edukacji Ekologicznej, adresowane przede wszystkim najmłodszym odwiedzającym. Na 450 metrach kwadratowych dwóch kondygnacji Centrum, ulokowano 9 sal tematycznych.: Flora I, Flora II, Woda, Powietrze, Wiem co jem, Ryby, Płazy i Gady, Ptaki, Drzewa. Używając wszystkich zmysłów, dzieci mogą dotknąć, usłyszeć, poczuć, poznać obieg wody w przyrodzie, skład dymu z komina, zajrzeć do nory kreta i gniazda sikorki, ułożyć piramidę zdrowego żywienia. Multimedialny symulator pozwala zobaczyć świat oczami ptaków. Centrum dysponuje najnowocześniejszym sprzętem multimedialnym w regionie. Wózek dziecięcy lub inwalidzki nie stanowi żadnej przeszkody, budynek wyposażono w podjazdy i windę osobową. Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzi warsztaty dla grup dziecięcych. Szczegółowe informacje o zapisach, tematyce i warunkach udziału, dostępne są na miejscu oraz stronie internetowej: www.cee.skoczow.pl.
Położenie Skoczowa i uwarunkowania środowiskowe powodują, że obszar ten jest ciekawy przyrodniczo.
Żywą ilustracją skoczowskiej przyrody jest zielona oaza miasta – edukacyjny Park Leśny na osiedlu Górny Bór. Pomiędzy ulicami: Gołęszyców, Harcerską i Górny Bór, na powierzchni 6,4 ha roztacza się nowo zagospodarowana przestrzeń, w której najważniejsza jest przyroda. Ścieżki, doskonałe do spacerów i rowerowych przejażdżek, stworzono z naturalnych materiałów – tak, by jak najmniej ingerować w naturę. Ulokowano przy nich m.in. budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy czy maleńkie domki przeznaczone dla owadów (głównie dla pszczół samotnic). Park jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Fundując sobie zaledwie 2,5 km spacerek od Rynku, możemy zanurzyć się w otoczeniu natury, przysiąść chwilę na jednej z ławek lub dowiedzieć się więcej o lokalnej faunie i florze z tablic edukacyjnych rozmieszczonych w parku, w którym zrezygnowano z latarni, by nie zakłócać naturalnego rytmu życia zwierząt. Z myślą o najmłodszych, przy ścieżkach ulokowano stację wia­trową, zegar słoneczny i ścieżkę sensoryczną.
Z przeciwnej strony, przy północnych rogatkach Skoczowa, nad miastem góruje utworzony w 1996 r. rezerwat „Skarpa Wiślicka”. Jest schronieniem dla 39 gatunków ptaków, 5 płazów, 3 gadów i 5 ssaków. „Skarpa Wiślicka” szczególnie wyróżnia się wczesną wiosną, kiedy całe jej zbocza porośnięte są czosnkiem niedźwiedzim, a wokół unosi się jego niesamowity aromat.
Okolice Skoczowa są rajem dla miłośników ptaków i… wędkarzy.

Gmina Skoczów zaznaczona jest na mapie ornitologów kolorem czarnym, czyli jest obszarem o największym zagęszczeniu gatunkowym, na którym obserwowano ponad 200 ga­tunków ptactwa (w Polsce jest ich ok. 360). Na łąkach w okolicach Skoczowa można spotkać 18 gatunków motyli.

Rowerem przez ŻABI KRAJ

Skoczów zaliczany jest do miejscowości Żabiego Kraju. W tym rejonie są bardzo silne tradycje hodowli ryb, ze szczególnym uwzględnieniem karpia. Co roku, na skoczowskim rynku odbywają się Dni Rybactwa, a ryby są jednym ze specjałów lokalnych restauracji. Dla rowerzystów, ten uroczy rejon Śląska Cieszyńskiego również może zaoferować atrakcyjne widokowo i przede wszystkim łatwe trasy, oddalone od ruchliwych dróg. Na terenie gminy przebiega ważna trasa rowerowa – szlak Greenways, łączący Kraków, Morawy i Wiedeń. Prowadzi tędy również pierwszy odcinek budowanej Wiślanej Trasy Rowerowej, która ma przebiegać przez całą Polskę i połączyć góry z morzem. Aktualnie trwają prace koncepcyjne nad siecią ścieżek rowerowo-pieszych wzdłuż wałów rzeki Wisły.

Kaplicówka. Widok, który zachwycił Jana Pawła II

Nad Skoczowem wznosi się Górka Wilamowicka ze wzgórzem Kaplicówka. Na jej szczycie znajduje się kaplica św. Jana Sarkandra, a także wysoki na 21 metrów stalowy krzyż, który po zmroku (ze względu na specjalne oświetlenie) stanowi widoczny z wielu kilometrów znak rozpoznawczy Skoczowa. Kaplicówka jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców gminy i regionu, a także przez turystów. Roztacza się stad piękny widok na panoramę doliny Wisły i tej części Beskidu Śląskiego. W maju 1995 r. na Kaplicówkę przybył Jan Paweł II, by odprawić Mszę Św. w rodzinnej miejscowości Św. Jana Sarkandra, którego dzień wcześniej kanonizował w czeskim Ołomuńcu. Elementy wielkiego drewnianego ołtarza, postawionego na tę okoliczność na szczycie wzgórza, można dziś zobaczyć w pobliskiej Wiślicy, gdzie wmontowano je w podwaliny zbudowanego później kościoła.

Inne atrakcje w pobliżu Skoczowa

STADNINA KONI w Ochabach
W ramach stadniny działa Ludowy Klub Jeździecki Ochaby, który istnieje już od ponad 65 lat. Z historią klubu i stadniny związane jest nazwisko jedynego polskiego mistrza olimpijskiego w jeździectwie – Jana Kowalczyka (Moskwa, 1980). Ogiery ochabskiej hodowli znalazły sie w ekipie olimpijskiej w Atenach 2004 r.

DREAM PARK
Na rodzinne spędzanie czasu zaprasza również sąsiadujący ze stadniną Dream Park. Oferuje on wiele atrakcji dla najmłodszych, miedzy innymi: park miniatur, plac zabaw, park dinozaurów, oceanarium prehistoryczne, żywe zwierzęta tropikalne i wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here