Uczyć teatrem

0
403

Państwowy Teatr Lalki Tęcza
ul. Waryńskiego 2
76-200 Słupsk

www.teatrlalkitecza.pl

SEKRETARIAT:
tel. 59 842 39 35
theatertecza@gmail.com
Zdjęcia arch. Teatru Tęcza

Pracownia Edukacji Teatralnej w sezonie artystycznym 2021/2022 obchodzi 5–lecie istnienia.
W ciągu tego (póki co) krótkiego żywota, dynamicznie się rozwija, zmienia i dostosowuje do potrzeb odbiorców. Obecnie najważniejszym jej zadaniem jest opowiadanie o teatrze przez działanie, bo najważniejsze jest to, co możemy wspólnie przeżyć, doświadczyć, czy wykreować.

W 2016 roku Teatr Lalki „Tęcza” zainicjował cykl premier bazujących na nowej dramaturgii, poruszającej tematykę społeczną, filozoficzną i psychologiczną. Trudniejsze w odbiorze spektakle „wymusiły” na nas potrzebę stworzenia przestrzeni, będącej pomostem między sztuką a jego odbiorcą. Zadaniem nowopowstałej pracowni miało być oswajanie widza z innym repertuarem, również z tym dedykowanym starszemu odbiorcy.
Tak się też stało. Została opracowana oferta warsztatowa dla wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych (głównie nauczycieli). Pojawiły się warsztaty nawiązujące do tematów podejmowanych
w Tęczowych spektaklach. Przygotowaliśmy cykl warsztatów dla nauczycieli, podczas którego chcieliśmy zainspirować do wykorzystywania metod teatralno – pedagogicznych w szkole. Rozpoczęliśmy wydawanie zeszytów z gotowymi scenariuszami lekcji, inspirowanymi spektaklami. Dzięki tym działaniom udało się zbudować dobre relacje z pedagogami z regionu słupskiego.
Istotną rolą w działaniu pracowni było nawiązanie współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, to właśnie warsztaty „Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej?”, które odbyły się w ramach spotkania z projektem „Teatroteka Szkolna” (w 2016 roku) nieoficjalnie rozpoczęły działania Pracowni Edukacji Teatralnej. W 2018 roku zostaliśmy zakwalifikowani do rocznego programu „Partnerzy Teatroteki Szkolnej”, dzięki czemu stworzyliśmy sieć współpracy z pedagogami teatralnymi w całej Polsce.
Z instytutem współdziałaliśmy jeszcze przy programach „Lato w teatrze” i „Spacerownik Teatralny” (który w tym roku był realizowany również we współpracy z Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku).
Przez pięć lat udało się zrealizować kilka dużych projektów. Największy z nich realizowany dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego obejmował udział w spektaklach, warsztatach i dyskusjach pospektaklowych około 4500 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z naszego regionu.
W przygotowanych wówczas warsztatach z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli wzięło udział około 100 pedagogów. Kolejnym dużym projektem był cykl spotkań realizowany z Niepubliczną Szkołą Adventure w Ustce w ramach projektu „Śnieżka w krainie krasnoludków”, w którym przyglądaliśmy się samodzielności wśród dzieci i młodzieży. Program obejmował warsztaty dla rodziców, nauczycieli i uczniów.
Sytuacja związana z pandemią spowodowała, że na jakiś czas musieliśmy zawiesić działania edukacyjne
w formie bezpośredniej (czyli takiej, jak najbardziej lubimy) i zmusiła pracownię do przeniesienia się do sieci. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ udało się poszerzyć obszar działania, który do tej pory skoncentrowany był na regionie. Nawiązaliśmy kontakty ze szkołami z drugiego końca Polski i za granicą.
A nasi stali widzowie spotykali się z nami w każdą sobotę, tworząc namiastkę teatru we własnym domu. Kolejną nową formą, która pojawiła się na skutek reżimowych ograniczeń, były rodzinne warsztaty outdoorowe.
Tematy, dominujące w naszych działaniach związane są z elementami struktury spektaklu, etapami powstawania widowiska, sposobami animacji lalek, tworzenia teatru przedmiotu czy projektowania scenografii. Niektóre wątki ściśle związane są z treścią czy estetyką spektakli granych w repertuarze Tęczy. Programy edukacyjne konstruujemy głównie z naciskiem na uczestnictwo w procesie, wykorzystujemy techniki dramy i zabawy parateatralne oraz elementy teatroterapii. Poprzez sztukę chcemy rozwijać u naszych uczestników wyobraźnię, wrażliwość, spontaniczność, stwarzać im przestrzeń na rozładowanie emocji, pozwalać na budowanie relacji międzyludzkich i przy okazji oswajać „trudne tematy”.
>>>

Trzon Pracowni Edukacji Teatralnej tworzą:

Ilona Zaremba– aktorka teatralna i filmowa, terapeutka zajęciowa, autorka programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży;

Maciej Gierłowski – aktor, reżyser, lektor i instruktor teatralny, autor programów warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych;

Joanna Stoike-Stempkowska – aktorka, pedagożka teatralna, pedagożka dramy, animatorka kultury, autorka projektów teatralnych oraz programów warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych; założycielka i liderka Pracowni Edukacji Teatralnej.

Zapraszamy do polubienia fanpage’u Pracowni Edukacji Teatralnej na Facebooku

/PracowniaEdukacjiTeatralnej,

aby być na bieżąco za naszymi działaniami.
Dla fanów starego plaktu, z okazji 75-lecia Tatru Lalki Tęcza wystawa w Galerii „Przypadkiem”. Idąc ul. Bema całkiem przypadkiem lub celowo można podziwiać plakaty i afisze sprzed lat.
POLECAMY
ul. Stary Rynek 7
tel. +48 512 913 091

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here