Etnobaltica

0
283
- reklama -

EtnoBaltica

Muzyka i tradycja podczas

  1. Festiwalu Twórczości Ludowej

EtnoBaltica

1-3 lipca 2022, Ustka i Swołowo

W tym roku już po raz czwarty, w Swołowie – stolicy krainy w kratę,

odbędzie się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica,

wydarzenie kultywujące muzykę i tradycję ludową. To wyjątkowy

i jedyny w swoim rodzaju festiwal na Pomorzu, którego organizatorem

jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk.

Dzięki współpracy dwóch samorządów – Gminy Słupsk i Miasta Ustka

inauguracja festiwalu odbędzie się

1 lipca na plaży w Ustce.

 

Festiwal EtnoBaltica jest wydarzeniem pełnym różnych form sztuki, skupiającym miłośników polskiej kultury. Jak co roku odbywa się w Swołowie – stolicy krainy w kratę, która zamieni się w wielobarwny tygiel tradycji poprzez żywe rytmy muzyki ludowej, oryginalny wystrój, ciekawymi muzykami etno i folk z rożnych stron Polski. Festiwal jest okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor, a nadrzędnym celem organizatorów inicjatywy jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych.

     Tegoroczna edycja to trzy dni (1, 2 i 3 lipca 2022) świętowania z najznakomitszymi zespołami kultywującymi polską muzykę ludową. Koncerty inauguracyjne odbędą się 1 lipca (piątek) w Ustce. Na scenie na plaży wystąpi założona przez Piotra Zgorzelskiego Kapela Transformacja, która wiernie odtworzy dawną muzykę tradycyjną. Nie zabraknie również warsztatów i pokazu tańca tradycyjnego. Ponadto będzie można usłyszeć nowatorski zespół Chrust, który wykona zwiewne, słowiańskie melodie owite białymi wokalizami. Zespół w magiczny sposób łączy różne gatunki muzyczne od acid house przez poezję śpiewaną po folk. Teksty Chrustu inspirowane są słowiańszczyzną, a wokal momentami przybiera formę śpiewu białego. Gwiazdą wieczoru będzie jeden z najbardziej znanych polskich zespołów folkowych – Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół wykonuje muzykę na klasycznych polskich instrumentach używanych w tradycyjnej muzyce ludowej. Wykorzystuje również repliki historycznych zrekonstruowanych instrumentów, jak fidel płocka oraz suka biłgorajska. Innowacyjność artystów w myśleniu o folklorze została doceniona w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Czechach oraz na Białorusi. W swojej muzyce Kapela przekracza granice gatunkowe, stylowe, kulturowe łącząc folk ze współczesną muzyką rozrywkową.

Daj się ponieść naturze i muzyce. Weź głęboki oddech.

Zatańcz!

 

Na kolejne festiwalowe dni uczestnicy przeniosą się do Swołowa – stolicy krainy w kratę, gdzie odbędą się koncerty i wydarzenia towarzyszące. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki – tego nie zabraknie na Festiwalu EtnoBaltica. Na swołowskiej scenie w sobotę 2 lipca wystąpią energetyczne, taneczne kapele: Nicponie, Hajda Banda i Orkiestra Taneczna Bonanza, które zaprezentują własne aranżacje, ale i tradycyjne melodie ludowe. Wszystkie wykonane będą z młodzieńczą energią i artystyczną finezją zaczerpniętą z zachowanych śladów twórczości dawnych mistrzów muzyki wiejskiej. Sobotę zamknie koncert zespołu Żywiołak grającego heavy-folk, który w 2006 roku zdobył Grand Prix na jednym z najważniejszym przeglądów muzyki folkowej i etnicznej w Polsce „Nowa Tradycja”. Jeden z ich utworów został wykorzystany w intrze do gry komputerowej „Wiedźmin”.

     W niedzielę 3 lipca będzie można posłuchać Kapeli Pokrzyk, którą tworzy czwórka muzyków zafascynowanych tradycyjną muzyką taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron świata. Patronuje im pokrzyk – wilcza jagoda, tajemnicza roślina spokrewniona z mandragorą. Festiwal zamknie koncert zespołu Dagadana, który znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Zespół zagrał jak dotąd ok. 1000 koncertów w 25 krajach na całym świecie. Jest zdecydowanie jednym z najbardziej znanych zespół folkowych w Europie.

     Oprócz koncertów i potańcówek, będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym, warsztatach tańca ludowego oraz warsztatach śpiewu pieśni tradycyjnych. Na warsztaty złożą się praca nad prawidłową techniką śpiewu otwartym głosem, naturalną emisją, czy wykonawstwem i ekspresją polskich pieśni tradycyjnych. Warsztaty tańca ludowego poprowadzi Piotr Piszczatowski, warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych Ewa Grochowska. Nie zabraknie także przestrzeni dla najmłodszych, czyli etno wioski dziecięcej, która będzie festiwalowym azylem, przygotowanym w konwencji folkowego relaksu i etno-animacji, strefy gastro oraz stoisk rękodzielniczych. Oprócz festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące m.in. bieg po owalnicy „swołowska mila”.

Sprzedaż karnetów i biletów w serwisie www.kupbilecik.pl ruszy w maju 2022 roku.

Więcej informacji na stronie www.swolowo.pl oraz www.kultura.slupsk.pl, a także w kanałach społecznościowych Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk.

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here