Jesteśmy wszyscy niewysłuchani

0
342

Dnia 25 kwietnia, w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku odbyła się inauguracja XXVIII Pomorskiej Wiosny Literackiej, organizowanej corocznie przez Bibliotekę przy wsparciu Stowarzyszenia Edukacyjnego Volumin.

 

Wydarzenie rozpoczęło się wyjątkowym spotkaniem z dziennikarzem i pisarzem Mariuszem Szczygłem. Zaproszenie na spotkanie otrzymali czytelnicy Biblioteki i sympatycy Pomorskiej Wiosny Literackiej, w tym m.in. przedstawiciele samorządu województwa, powiatu i miasta oraz instytucji i firm, które na co dzień współpracują z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką. „Witam czytelników. Bardzo mi miło, że państwo jesteście” – mówiła podczas otwarcia spotkania Agata Szklarkowska podkreślając, iż tegoroczna Pomorska Wiosna Literacka odbywa się pod patronatem Prezydentki Miasta Słupska, Starosty Powiatu Słupskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministerstwa Kultury oraz Rzecznika Praw Dziecka.

     Długo wyczekiwane spotkanie z Mariuszem Szczygłem, znanym dziennikarzem, reportażystą i wielokrotnie nagradzanym pisarzem przebiegało w swobodnej atmosferze, którą autor stworzył snując barwne opowieści i częstując uczestników inteligentnym humorem. Na sali brzmiał śmiech, padały liczne pytania i dowcipne odpowiedzi, co złożyło się na swobodny wiosenno-literacki klimat, w którym chciałoby się pozostać dłużej.

     Podczas spotkania, które z Gościem prowadził Mateusz Marecki usłyszeliśmy m.in. o napisanych przez Mariusza Szczygła książkach, nieukrywanej fascynacji Czechami, sekretach dobrego reportażu, który powstaje dzięki dotarciu do zdarzeń, miejsc i ludzi, którzy się przed autorem otwierają i opowiadają swoje historie.

     – Jesteśmy wszyscy niewysłuchani – mówił Mariusz Szczygieł. „Jak pojawia się taki typ, który wyraża zainteresowanie, to chce się mu mówić różne rzeczy. A jeszcze ja – co zostało mi z telewizji – jak już wyrażam to zainteresowanie, to ze słowem „naprawdę?” „Naprawdę? Naprawdę tak pani mówi?”. I to zawsze bardzo pomagało. A więc raz – jesteśmy niewysłuchani, dwa – ja nigdy nie pytam jak redaktor” – tak o swoim reporterskim warsztacie mówił Mariusz Szczygieł. I naprawdę tymi słowami tworzył wyjątkowy klimat spotkania, a dystans między widownią i tym specjalnym Gościem XXVIII PWL stopniał w kilka chwil. Cóż, niewątpliwie Mariusz Szczygieł jest wyjątkowym gawędziarzem instynktownie nawiązującym kontakt z publicznością. A długa kolejka po autograf, prośba o wspólne zdjęcia i kuluarowe rozmowy po spotkaniu mogłyby trwać długo. Pozostaliśmy jednak z wielką ochotą i nadzieją, że niedługo po raz kolejny będziemy mogli zaprosić mieszkańców Słupska na spotkanie z p. Mariuszem Szczygłem…..

     Oprócz Mariusza Szczygła, zaproszenie do udziału w XXVIII Pomorskiej Wiośnie Literackiej przyjęli tacy twórcy literatury jak Daniel Odija, Agata Marzec, Marcin Pałasz, Jolanta Nitkowska-Węglarz, Łucja Dudzińska, Małgorzata Swędrowska i Switłana Bresławska.

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here