I miejsce Powiatu Słupskiego w Ogólnopolskim Rankingu ZPP

0
433
- reklama -

Powiat Słupski zajął I miejsce oraz zdobył honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2020”
w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2020 rok w kategorii powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców.
Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

W klasyfikacji końcowej Powiat Słupski otrzymał 54330 punktów, drugie miejsce zajął powiat ostródzki, a trzecie kędzierzyńsko-kozielski. Inne powiaty z Pomorza Środkowego znalazły się w drugiej albo trzeciej dziesiątce rankingu. Powiat lęborski znalazł się na miejscu piętnastym, a koszaliński na dwudziestym pierwszym. W minionym roku Powiat Słupski sklasyfikowany został na miejscu jedenastym, tak więc w ciągu roku awansował aż o dziesięć pozycji.
W 2020 r. Powiat Słupski szczególnie wysoko oceniony został za skuteczność w pozyskiwaniu funduszy na inwestycje, programy społeczne skierowane do mieszkańców, dotyczące osób z niepełnosprawnościami czy profilaktyki chorób, a także za wspieranie utalentowanej młodzieży oraz finansowanie prac konserwatorskich.

– Tak dobry wynik to efekt pracy wszystkich pracowników starostwa oraz naszych jednostek. Mamy silny, zaangażowany zespół, który każdego dnia pracuje na rzecz mieszkańców naszego powiatu, bez którego nie byłyby możliwe m.in.: 52 inwestycje w 2020 r. na kwotę blisko 38 mln zł, inicjatywy realizowane ze środków rządowych i unijnych, zwiększenie budżetu ze 109 na 130 mln zł, a także działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów; wprowadzenie w Starostwie rozwiązań poprawiających obsługę mieszkańca.

– Tak wysoka pozycja w rankingu, to także potwierdzenie słuszności priorytetów, jakie postawiliśmy przed sobą na początku kadencji, a więc skupieniu się na poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania, bo bez pieniędzy trudno mówić o rozwoju powiatu. Dzięki nim możemy realizować nie tylko inwestycje, które poprawiają komfort życia mieszkańców powiatu, ale też prowadzić programy społeczne, czy wspierać budowę społeczeństwa obywatelskiego, za co też zostaliśmy wyróżnieni – podsumował starosta słupski Paweł Lisowski.

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here