Tajemnicza biała ściana, czyli przejazd tramwajow

0
320

W ostatnim czasie dość prężnie prowadzone są prace remontowe dawnego biurowca MZK
u zbiegu ulicy Tramwajowej i Kopernika. Czy zastanowiły Was kiedyś dwa białe prostokąty na południowej i wschodniej stronie? To przejazd tramwajowy. Właśnie tak – przez budynek – słupskie tramwaje wyjeżdżały na miasto.

Jak to zwykle bywa na ślad tego przejazdu natrafiłem podczas jednej z rozmów o naszych ukochanych tramwajach. Moja koleżanka Julita zdradziła mi, że jako dziecko bawiła się właśnie w tym przejeździe ze swoimi koleżankami. Na początku nie za bardzo mogłem sobie to wyobrazić, ponieważ wychowany na trolejbusach, wiedziałem, że „trajtki” wjeżdżały bramą obok budynku, ale żeby dosłownie przez budynek… ? Julita nawet wyrysowała mi to na kartce, ale jakoś nie mogłem sobie tego wyobrazić. Aż tu nagle, bach – trafiłem na zdjęcie tego przejazdu, w jednym z wydań Tramwaju Słupskiego (sic!).

Reszta pracy była już prosta, mój najbliższy wypad rowerowy skierowany był właśnie w miejsce tajemniczego przejazdu. I wszystko stało się jasne. Tramwaje z miasta wjeżdżały do zajezdni jednym torem przez budynek. Wjazd, co ciekawe nie był prostopadły, tory wchodziły pod kątem 45 stopni. Dopiero po przejechaniu przez budynek tor rozgałęział się na kilka linii prowadzących do hali garażowej, w której parkowały i były remontowane wozy tramwajowe. Dziś w miejscu tej hali stoi kompleks Copernicus Park. Nomen omen przy ulicy Tramwajowej.

Jeśli będziecie przechodzić obok tego budynku warto zwrócić uwagę na tę białą ścianę, szczególnie po jej lewej stronie. Widać tam wyraźnie, że oryginalna elewacja zakręca w głąb a cegły z białym tynkiem tylko zaślepiają otwór. Po lewej, w nieco wystającym murku, pozostała jeszcze resztka uchwytu bramy, która zamykała ów tramwajowy wjazd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here