Organizacje Pożytku Publicznego – prawdziwe serce społeczeństwa – my także możemy je tworzyć oddając 1% swojego podatku

0
327

Stowarzyszenia i fundacje, będące organizacjami pozarządowymi to te podmioty, które wykonują niezliczoną pracę na rzecz społeczeństwa – zarówno w węższym jak i szerszym znaczeniu.

Niemal w każdej miejscowości można znaleźć różnego rodzaju organizacje – bardziej lub mniej formalne, które pracują na rzecz mieszkańców i nie tylko. Nie inaczej jest w Słupsku.

Szczególną formą organizacji pozarządowych są te, które posiadają status organizacji pożytku publicznego (OPP). Tylko te podmioty są uprawnione do tego, by skorzystać z możliwości uzyskania od nas, podatników, wsparcia w postaci 1% naszego podatku. Każdego roku wypełniając zeznanie podatkowe możemy podjąć decyzję – czy chcemy, a jeśli tak, to komu przekazać 1% naszego podatku.

     Organizacje posiadające status OPP muszą spełnić szereg kryteriów i tylko wtedy mogą być beneficjentami naszej woli. W Słupsku mamy 39 takich podmiotów – listę tych organizacji prezentujemy Państwu na grafice. Zachęcamy do tego, byście Państwo zdecydowali się wesprzeć wybraną przez siebie słupską organizację. W ten sposób pieniądze z Waszych podatków niejako wracają do Słupska, dzięki czemu organizacje mogą prowadzić jeszcze więcej działań na rzecz słupszczanek i słupszczan. A słupskie organizacje robią naprawdę bardzo dużo!

     Z pewnością wielu z Państwa uczestniczyło, nie jeden raz, w wydarzeniach organizowanych przez słupskie fundacje, kluby czy stowarzyszenia. Są to niezależne od władzy centralnej czy samorządowej podmioty, tworzone przez ludzi, którzy często swój wolny czas przeznaczają na działalność społeczną realizując różnego rodzaju projekty kulturalne, organizując zawody sportowe, zbiórki publiczne, pomagając chorym dzieciom czy troszcząc się o zwierzęta. To oni często zapraszają na bezpłatne warsztaty, np. z zakresu obsługi komputera dla seniorów, organizują szkolenia dot. rozliczeń finansowych czy podstaw księgowości, zapraszają na warsztaty kulinarne czy wystawy plenerowe lub spektakle. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by znaleźć wiele atrakcji i ciekawych propozycji dla każdej grupy wiekowej. Słupskie organizacje to też takie podmioty, które pomagają osobom chorym, z niepełnosprawnościami, niesamodzielnym.

     Organizacje Pożytku Publicznego to przykład wspaniale funkcjonującego społeczeństwa obywatelskiego ukierunkowanego na cel, jakim jest realizacja pozytywnych zamierzeń i pomoc – czy to społeczna, czy to zdrowotna, edukacyjna, profilaktyczna czy inna. Ale zawsze jedno jest pewne – tworzą szeroko rozumiane dobro. Dlatego warto poświęcić kilka minut i wybrać komu chcemy przekazać nasz 1%. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na taki krok – to nic nie kosztuje nas, jako podatników, prócz podjęcia decyzji – dla kogo przekażę swój 1%. Nic więcej.

     Wypełniając zeznanie podatkowe w tym roku spojrzyjcie na część dot. przekazania 1%, wpiszcie numer KRS wybranej przez siebie organizacji i to wszystko. Podziękowanie przyjdzie w formie kolejnych działań na rzecz mieszkańców Słupska. Zachęcamy i też dziękujemy w imieniu słupskich organizacji pożytku publicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here