Krystyna Czucha

0
815

Krystyna Czucha, malarka z sercem przekazująca otaczającą naturę
i z realizmem utrwalająca jej piękno w naszej duszy

Malarstwo jest sztuką wielowymiarową, szczególnie gdy zachodzi pełna znajomość skali barw, czyli umiejętność stosowania właściwego koloru, oraz uchwycenie szczegółowego konturu; całość tworzy ciekawą kompozycję plastyczną i powstaje rzeczywisty obraz – artystyczna wizja malarza. Tak właśnie maluje otaczającą naturę Krystyna Czucha. Z artystycznym realizmem przedstawia wybrane tematy, które urzekają szczegółowością ich oddania i emanują niepowtarzalnym pięknem obrazu.

Z zachwytem oglądam różnorodną twórczość artystki, począwszy od malarstwa sztalugowego – olejnego i akrylowego – poprzez wykonywane witraże oraz inne realizowane zainteresowania twórcze, jak np. filcowanie – technika malowania wełną.
Krystyna Czucha urodziła się w Gdyni w 1942 r. i tam spędziła swoje dzieciństwo. W wieku 10 lat uczęszczała na zajęcia do Ogniska Plastycznego przy MDK w Gdyni, gdzie miała pierwszy kontakt z plastyką. Czas ten wspomina jako wielką radość dziecka, które mogło z umiłowaniem poznawać tajniki plastyki. Z nieprzeciętnym talentem i potencjalnym przygotowaniem plastycznym przyszła artystka wkroczyła w swoje dorosłe życie. Naukę w szkole średniej zakończyła dyplomem technika budowlanego w Gdyni, ze szczególnym zamiłowaniem do architektury i wystroju wnętrz. Rozpoczęła pracę w biurze projektowym, w którym wykorzystywała swoje umiejętności rysunkowe.
W roku 1962 artystka wyszła szczęśliwie za mąż – małżeństwo ze Zbigniewem trwa do dziś.
Tymczasem pasja malarska nie dawała artystce spokoju i coraz bardziej wypełniała jej życie pozazawodowe. Po wychowaniu dwójki dzieci, w 1980 roku zaczęła samodzielnie uprawiać malarstwo sztalugowe, a następnie przystąpiła do stowarzyszenia plastycznego w 1982 roku i została członkinią SNP im. M. Mokwy w Gdańsku.
Można wyróżnić ten okres w twórczości artystki jako pierwszy etap, który charakteryzuje się dojrzałością artystyczną i dużymi umiejętnościami w posługiwaniu się wybranymi technikami w malarstwie sztalugowym. Czas ten zaowocował również udziałem w licznych wystawach i otrzymanymi wyróżnieniami. Artystka brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, w plenerach malarskich, oraz otrzymała wyróżnienia na przeglądach i konkursach plastyki amatorskiej:
– wyróżnienie w Gdyńskim Przeglądzie Plastyki Amatorskiej (1984)
– wyróżnienie w konkursie „Fantazje Morskie” (1991)
– wystawa indywidualna w Pałacu w Paraszynie k. Strzebielina Morskiego (1993)
– udział w audycji TV Gdańsk w programie „O tej, która przedłuża pędzlem życie kwiatów” (1994)
– indywidualna wystawa w Galerii Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni (1995).
Tęsknota za bezpośrednim kontaktem z naturą oraz chęć ucieczki od zgiełku i wrzawy dużego miasta Gdyni stanowiły bezpośrednią przyczynę zamieszkania na ziemi słupskiej w miejscowości Machowino (w Gminie Ustka). Tutaj 27 lat temu artystka zamieszkała w chacie za wsią, a jej marzeniem stało się, by być w „centrum natury”, czyli uczestniczyć w jej rozwoju, podpatrywać tworzące się piękno i utrwalać w obrazach. To było jej wielkie pragnienie – po latach całkowicie spełnione.
Na nowym miejscu zamieszkania artystka przystąpiła do aktywnego udziału w pracach Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego przy Słupskim Ośrodku Kultury oraz brała udział w pracach Klubu Plastyka w Ustce, i tutaj też uczestniczyła w plenerach i została wyróżniona licznymi nagrodami.
Od 1999 roku brała udział w corocznych plenerach malarskich w Swołowie.
W roku 2002 Krystyna Czucha otrzymała nagrodę Wójta Gminy Ustka za działalność kulturalną, a w 2003 – nagrodę I stopnia w XIV Konkursie Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Plastyki Amatorskiej, organizowanym przez Muzeum Pomorza Środkowego Słupsk 2002.
W roku 2006 została laureatką nagrody Starosty Słupskiego i obdarowana „Białym Bocianem” za działalność kulturalną i społeczną, a szczególnie za prowadzenie zajęć na warsztatach malarskich z młodzieżą wiejską Gminy Słupsk.
Dwukrotnie w latach 2014 i 2015 była stypendystką Starosty Słupskiego i otrzymała stypendium na rozwój i upowszechnianie działalności artystycznej.
Jako słuchaczka Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku od siedmiu lat jest liderką i instruktorką warsztatów sekcji malarskiej.
W 2021roku prowadziła warsztaty malarskie w fundacji zajmującej się osobami z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną „Przystań” w Słupsku.
Można podsumować dorobek twórczy artystki na podstawie załączonej dokumentacji ikonograficznej. Malarka uprawiając głęboki naturalizm w sztuce, zmierza do wiernego, niejako fotograficznego, odtworzenia natury; czasem korzysta z pogranicza nadrealizmu, aby pokazać jeszcze więcej piękna. Maluje pejzaż i wiernie rejestruje swoje naturalne otoczenie oraz zachodzące w nim zjawiska, ich detale, jak pojedyncze kwiaty, oraz wybiera szczególne gatunki charakteryzujące się dekoracyjnością i wyjątkowym pięknem. Odrębne tematy na obrazach to zwierzęta ulubione przez artystkę, jak pozujący koń, który nawiązuje do polskiej tradycji malarskiej Kossaków czy Brandta.
Architektura to nie do końca spełniony realizm twórczy Krystyny Czuchy. Interesujący jest jej obraz pod tytułem „Chata za wsią”- miejsce zamieszkania artystki; cechuje się wspaniałą kompozycją, delikatnością koloru i szczegółu. Od 2013 r. oprócz malarstwa zajmuje się witrażem i sztuką filcowania. Dorobek artystki jest imponujący i wynosi około 1000 namalowanych obrazów.
Zawsze młodej duchem, wielce zasłużonej artystce życzę energii i natchnienia do kontynuowania jej ulubionych tematów. Czekamy na dalsze obrazy kwiatów, pejzaży, pięknej architektury, koni oraz zachęcamy do podjęcia innowacyjnych tematów, a także próby wykorzystania innych stylów przyjętych w sztuce plastycznej.

Włodzimierz Lipczyński publicysta i dziennikarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here