Niepełnosprawność na co dzień: Biała laska – co o niej wiemy?

0
140
- reklama -

Biała laska to przede wszystkim podstawowa pomoc przy samodzielnym przemieszczaniu się z której korzystają osoby niewidome oraz słabo widzące. Biały kolor laski jest informacją, że osoba, która trzyma ją w dłoni jest kimś, kto nie widzi lub ma poważny problem z prawidłowym widzeniem.
Dzięki pozyskanej tym sposobem wiedzy przez kierowców, rowerzystów oraz pozostałych uczestników ruchu w tym pieszych mają oni szansę by w porę zareagować na niestandardowe sytuacje. Do takich sytuacji można zaliczyć nieświadome wtargnięcie niewidomego na jezdnię, gdzie sygnalizacja świetlna jest nieudźwiękowiona podczas gdy kierowcy mają zielone światło, rowerzysta widzący białą laskę ma świadomość, że pieszy idący po ścieżce rowerowej nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomylił ją z chodnikiem, natomiast widzący piesi oferując niewidomemu swoje wsparcie mogą uchronić go przed np. wejściem na zaparkowane nieprawidłowo auto, czy inną przeszkodę.

Laska orientacyjna

Osoby niewidome oraz większość słabowidzących w codziennych wędrówkach korzysta
z lasek tzw. orientacyjnych. Są to laski składane bądź jednolite, które mają zróżnicowane końcówki. Owe końcówki są proste lub obrotowe. Długość laski uzależniona jest od wzrostu osoby posługującej się nią, powinna zazwyczaj sięgać do połowy mostka niewidomego, ponieważ krótszą nie można w wystarczający sposób sprawdzić przed sobą drogi.
Każdy z użytkowników dobiera laskę do własnych potrzeb, jedni wolą laski ciężkie nie składane, inni preferują lżejsze np. aluminiowe bądź grafitowe, które można po złożeniu schować do plecaka lub torebki.
Ten rodzaj lasek służy osobom z dysfunkcją wzroku do samodzielnego sprawdzania drogi podczas samodzielnych wędrówek. Niewidomy laską sprawdza nawierzchnię, po której idzie, odnajduje punkty orientacyjne takie jak np. słupki, kubły, ściany budynków czy kostkę integracyjną która zabezpiecza przejścia dla pieszych. Było by idealnie, gdyby zniknęły wszystkie bariery architektoniczne, jednak z wielu powodów tak nie jest i np. zdarza się, że przy schodach nie ma barierek i to laska zabezpiecza niewidomego w trakcie schodzenia lub wchodzenia po nich, posługując się laską bez trudu można również odszukać klamki, które są rozmieszczone w różnych miejscach.

Laska podpórcza

Wśród osób słabowidzących są osoby, które korzystając z resztek widzenia, pomimo iż ich niepełnosprawności wzroku towarzyszy niepełnosprawność ruchu poruszają się samodzielnie, co nie oznacza, że ich widzenie jest na tyle wystarczające, aby ustrzegły się przed czyhającym na nich niebezpieczeństwem., Te osoby korzystają z lasek podpórczych, a ich laski mają biały kolor mówiący otoczeniu o tym, że dana osoba poza niepełnosprawnością ruchu ma też problem z prawidłowym widzeniem.

Laska sygnalizacyjna

Ten rodzaj laski jest rodzajem niewielkiej laski składanej i służy przede wszystkim jako informacja dla otoczenia, że niosąca ją w dłoni osoba, pomimo iż porusza się samodzielnie to jednak ma problem ze wzrokiem i nie zawsze może dostrzec to co widzą ci którzy mają dobry wzrok.

Każda z wyżej wymienionych białych lasek zapewnia bezpieczeństwo tym którzy nimi się posługują, a ci którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności wzroku mogą skorzystać
z refundacji.

Od 1 stycznia br. dofinansowanie do białych lasek zostało podwyższone i różni się w zależności od rodzaju.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2023 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2023 г. 1826) wprowadzono następujące kwoty dofinansowania:

• laska podpórcza nieskładana (kod S.08.01) − 100 zł,

• laska podpórcza składana (kod S.08.02) − 140 zł,

• laska orientacyjna jednolita (kod S.08.03) − 200 zł,

• laska orientacyjna składana (kod S.08.04) − 250 zł,

• laska sygnalizacyjna składana (kod S.08.05) − 220 zł,

• końcówka do laski orientacyjnej (kod S.08.06) − 30 zł do końcówki zwykłej lub końcówki obrotowej.

Obecnie można uzyskać i zrealizować kilka zleceń jednocześnie np. na laskę orientacyjną, na laskę sygnalizacyjną oraz na dodatkową końcówkę. Nie można natomiast dostać dwóch zleceń na laski orientacyjne (jednolitą i składaną).

Zlecenie na białe laski można zrealizować w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej, Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Karmelickiej 26 w Warszawie. Tel.: 22 635 67 02, 22 635 67 33, 22 349 97 87, e-mail: biuro@przychodniapzn.pl.

Źródło: Przychodnia PZN

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here