FESTIWAL PLASTYKI TEATRÓW LALKI i FORMY Słupsk 2024

0
391
- reklama -

Po sukcesie pierwszego Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy słupski Teatr Tęcza ponownie zaprasza na tę wyjątkową imprezę. Tym razem organizatorzy zaplanowali aż 16 przedstawień, które widzowie oglądać będą na scenach Tęczy, Ronda, Nowego Teatru oraz w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych w Swołowie.

Do Słupska przyjadą twórcy teatru formy z Polski, Słowacji i Słowenii. Obejrzymy kilkanaście spektakli wybranych przez komisję kwalifikacyjną spośród kilkudziesięciu zgłoszonych na Festiwal. Intencja tego teatralnego spotkania nie zmienia się – ma ono zwrócić uwagę na plastyczną stronę spektakli, które ponownie dobrano właśnie ze względu na wyjątkowe walory scenografii, użytych w nich form lalkowych czy kostiumów.

Czym różnić się będzie tegoroczny Festiwal od pierwszej odsłony?

W tym roku spotkamy się w Słupsku i Swołowie. Ciekawą rzeczą będzie dzień etniczny, bo tak się złożyło, że niektóre z zaproszonych spektakli mają taki właśnie wspólny mianownik. Postanowiliśmy zatem jeden dzień zorganizować właśnie w Swołowie, gdzie te przedstawienia zostaną zaprezentowane. Przy okazji pokażemy nasze, Tęczy, filmy zrealizowane we współpracy ze skansenem w Klukach – Mówi Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza.

Rzeczą nową jest to, że do udziału w pracach jury zaprosiliśmy laureatów poprzedniego Festiwalu – i mam nadzieję, że stanie się to tradycją. Stąd obecność w tegorocznej komisji Moniki Gerboc i Mateusza Mirowskiego.

Festiwalowa widownia obejrzy w kwietniu kilkanaście spektakli, których wspólnym mianownikiem jest niezwykła oprawa plastyczna. Przedstawienia zaprezentują między innymi: Olsztyński Teatr Lalek, Divadlo Houže z Bratysławy, Teatr Arlekin z Łodzi, Maribor Puppet Theatre czy teatr Maska w Rzeszowie.

Wydarzenie będzie realizowane na kilku płaszczyznach. Obok przeglądu spektakli teatralnych, który odbędzie się w dniach od 21. do 26. kwietnia, można będzie obejrzeć drugą plenerową wystawę „Młoda scenografia”. Ponownie uczestniczyć w niej będą studenci i absolwenci kierunków artystycznych związanych ze scenografią i kostiumografią. Prace w formie fotograficznej prezentowane będą w przestrzeni słupskich bulwarów nadrzecznych.

Na tegoroczny Festiwal Plastyki Teatru Lalki i Formy złożą się ponadto: wystawa plakatów teatralnych (Słupsk), wystawa lalek teatralnych ze spektakli Tęczy o tematyce kaszubskiej (Swołowo).

Szczegółowy program FESTIWALU PLASTYKI TEATRÓW LALKI i FORMY Słupsk 2024 dostępny na stronie: PROGRAM | Teatr Lalki TĘCZA – Słupsk (teatrlalkitecza.pl)

Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Słupsk, Powiatu Słupskiego i słupskich przedsiębiorców.

Tramwaj Słupski jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here