Powiat słupski – kultura – czyli propozycje, dla których warto tu przyjechać

0
529

Na terenie powiatu słupskiego dużo się dzieje i to nie tylko latem, ale przez cały rok! W naszym regionie odbywa się szereg imprez cyklicznych, które uprzyjemniają pobyt przybyłym na wypoczynek turystom.

Ze względu na trwającą pandemię, wiele imprez zostało odwołanych lub przesuniętych. Prosimy o zasięganie informacji o danej imprezie na stronach internetowych organizatorów wskazanych przy danym wydarzeniu.

Zaplanowane imprezy w 2021 roku:

Grand Lubicz Festiwal Światła w Ustce

Event na początku sezonu wakacyjnego, podczas którego efektowne prezentacje połączą w sobie muzykę, pokazy laserowe nad morzem oraz skomplikowane instalacje świetlne. Na promenadzie i w porcie pojawią się kilkumetrowej wysokości grzyby, wielkie ważki oraz nenufary. Oprawę muzyczną zapewnią znakomici didżeje, reprezentanci muzyki klubowej. Nie można przegapić mappingu 3D: multimedialnej projekcji, która polega na wyświetlaniu obrazu na istniejących obiektach (zwykle są to budynki). Odpowiednia mieszanka efektów specjalnych wywiera na widzach wrażenie np. pożaru albo zawalającej się budowli. Pierwszy mapping w dziejach Ustki odbył się w 2019 r. na latarni morskiej. Charakter imprezy sprawia, że najciekawsze przedstawienia odbywają się po zmroku: warto zarezerwować sobie czas i przyjść odpowiednio wcześnie, żeby mieć dobry widok.
Najbliższy termin: 9-10 lipca 2021
(www.visit.ustka.pl)

Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce

Co roku (w lipcu) w Ustce pojawiają się beskidzcy górale, którzy przybliżają mieszkańcom i turystom kulturę swojego regionu. Szczególną popularnością cieszą się stoiska gastronomiczne, z kulinarnymi specjałami Podbeskidzia i Beskidów. Każdy ma ochotę sprawdzić, jak smakuje karczek, kwaśnica, czy… świńskie ryje z grilla. Nie może zabraknąć oscypków (na zimno oraz na gorąco z żurawiną), czy lokalnie przyrządzanych kiszonych ogórków. Odbywają się tu również prezentacje góralskiego rękodzieła i występy folklorystyczne. Najbliższy termin: 17 – 18 lipca 2021

Sound of Gravity

Odbywająca się w lipcu impreza jest prawdziwą gratką dla miłośników sportów rowerowych – i to w najbardziej ekstremalnej wersji. Sound of Gravity to zaprzeczające prawu ciążenia akrobacje rowerowe na dużych wysokościach (do 6 metrów!). Wykonują je najlepsi specjaliści od dirt jumpingu w Polsce, wielokrotnie oklaskiwani na zawodach na całym świecie. Pokazy ułożone są według skomplikowanego scenariusza, dzięki czemu trzymają widza w napięciu od początku do końca. Jedne z nich odbywają się za dnia, inne po zmroku, w świetle jupiterów, z dodatkowymi efektami specjalnymi, jak taniec ognia. Częścią spotkania są też tory przeszkód i tematyczne konkursy. Rowerzystom towarzyszą mistrzowie jazdy na hulajnodze i rolkach. Impreza odbywa się na promenadzie i w porcie. Oprawę muzyczną zapewnią elektroniczne brzmienia na najwyższym światowym poziomie. Najbliższy termin: 31 lipca 2021 (www.visit.ustka.pl)

Festiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych

Jest taki dzień, w którym teatralni aktorzy opuszczają ściany teatru i przenoszą się na ulice miasta Ustki. Mistral Festiwal – bo o nim mowa, prezentuje sztukę współczesną pod gołym niebem. Nie tylko lokalizacja jest nietypowa, również same spektakle różnią się, od tych, które zwykliśmy oglądać. Uwagę zwracają ogromne, jeżdżące dekoracje oraz efekty pirotechniczne. Aktorzy włączają publiczność do uczestnictwa w przedstawieniach.
Najbliższy termin: 3-4 lipca 2021 (www.visit.ustka.pl)

Ustka Charlotta Sailing Days

Przez kilka dni wody Bałtyku stają się miejscem rywalizacji zawodników ścigających się na katamaranach i jachtach. Morskie fale stanowią doskonałe warunki do sprawdzenia swoich umiejętności, nabytych głównie na wodach jeziora. Regaty są idealną okazją, aby przygotować się do międzynarodowych zawodów. Impreza Ustka Charlotta Sailing Days sprowadza do miasta ponad 50 załóg żeglarskich. W czasie wolnym uczestnicy regat mogą wymieniać się doświadczeniem i dawać sobie cenne wskazówki.
Najbliższy termin: 4-8 sierpnia 2021 (www.visit.ustka.pl)

Dożynki Rybne

Sierpniowe Dożynki Rybne w Ustce obchodzone są jako oficjalne Święto Ustki oraz Święto Wojska Polskiego. Najwięcej dzieje się na promenadzie i w porcie, choć
w programie jest też m.in. tzw. Fiszparada ulicą Marynarki Polskiej, podczas której rybacy przebierają się w historyczne stroje. Uczestnicy mogą wziąć udział
w zabawach rybackich i marynistycznych, organizowane są warsztaty plastyczne dla dzieci, pokazy szycia i naprawiania sieci rybackich, konkursy w ich rzucaniu, a także liczne imprezy towarzyszące. Podczas Dożynek Rybnych nie może też zabraknąć jarmarku, gdzie można kupić lokalne produkty rybne oraz dzieła rzemieślników. Wieczór to tradycyjnie pora koncertów (w tym szantowych). Najbliższy termin: 14-15 sierpnia 2021
(www.visit.ustka.pl)

Powiatowe Święto Plonów

To święto rolników z powiatu połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe w Słupsku wspólnie z gminami powiatu. Program uroczystości dożynkowych: msza święta w intencji rolników, przekazanie chleba dożynkowego mieszkańcom powiatu, prezentacja chlebów i wieńców dożynkowych, wręczenie statuetek „Bursztynowego Kłosa” dla najlepszych rolników z powiatu słupskiego, Turniej Gmin, występy zespołów wokalnych i tanecznych, kabaretów oraz gwiazdy wieczoru. Dodatkowo kiermasze, stoiska promocyjne gmin i powiatów, twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich. Najbliższy termin: 11 września 2021 r.
(www.powiat.slupsk.pl.)

Słupskie Pokopki

Impreza w Karżniczce, na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian, w gminie Damnica. Powiatowe Święto Ziemniaka jest wspólnym świętem rolników oraz mieszkańców powiatu i turystów podsumowującym zbiory ziemniaków. Program imprezy: pokazy kulinarne i degustacje wyrobów ziemniaczanych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z powiatu słupskiego, wręczenie statuetek „Słupskiej Bursztynowej Bulwy” dla wyróżnionych producentów ziemniaków oraz występy zespołów artystycznych i kabaretów, ostatni przed zimą kiermasz warzyw i owoców (www.powiat.slupsk.pl, www.ceik.damca.org). Najbliższy termin: 4 października 2021

Columbus Festiwal Wiatru

Impreza nad wodą, odbywająca się zwykle w lipcu, podczas której podziwiać można zapierające dech pokazy, w tym akrobacje lotnicze i motoparalotniowe oraz przelot powietrznej armady. Wiele emocji budzą inscenizacje walk powietrznych oraz desant skoczków spadochronowych. Częścią festiwalu są pokazy balonowe, a także zawody motoparalotniarzy z udziałem najlepszych zawodników na świecie. Po zmroku widzów czekają spektakularne pokazy pirotechniczne oraz koncerty muzyczne. Osobliwą atrakcją jest koncert orkiestry symfonicznej przy akompaniamencie palników balonów na ogrzane powietrze. Najbliższy termin: 23 lipca 2022 (www.visit.ustka.pl)

Imprezy niepotwierdzone (zgodnie z informacjami na stronach organizatorów)

Charlotta Rock Festival / Festiwal Legend Rocka

Festiwal odbywa się cyklicznie od 2007 roku w amfiteatrze położonym w Dolinie Charlotty, w gminie Słupsk. To niezapomniane i pełne wrażeń widowisko, które już na stałe wpisało się w kalendarz letnich wydarzeń kulturalnych w Polsce.
Festiwal Legend Rocka to impreza, która słynie nie tylko z urokliwego miejsca, lecz także z ponadczasowej muzyki, niezapomnianych wrażeń i wspaniałej organizacji. Swoje występy miały tu już takie gwiazdy rocka jak: Carlos Santana, Bob Dylan, Robert Plant, ZZ TOP, Deep Purple, John Fogerty, Foreigner, Status Quo, Ray Manzarek & Robby Krieger of The Doors, Mike & The Mechanics, Whitesnake, Korn, Bryan Ferry, Billy Idol, Alan Parsons, Waterboys, Marillion, Los Lobos, Uriah Heep, Bonny Tyler i wielu innych (www.dolinacharlotty.pl, impreza odbywa się latem).

Puchar Polski w Nordic Walking

Impreza sportowa, organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie, przy współpracy z gminą Potęgowo oraz Polską Federacją Nordic Walking, na terenie Gminnego Stadionu Sportowego w Potęgowie.
Jest to wydarzenie otwarte, mające na celu promocję zdrowego stylu życia i aktywności ruchowej dla wszystkich, bez względu na wiek, masę ciała i wyjściowy poziom sprawności fizycznej. Różnorodność wydarzenia zachęca zarówno seniorów, jak i najmłodsze dzieci, a także osoby niepełnosprawne do wzięcia udziału w konkurencjach na różnych dystansach, dopasowanych do możliwości i formy uczestników. By wziąć udział w zawodach do Potęgowa przyjeżdża około 500 osób z całej Polski. Zawodnicy rywalizują indywidualnie oraz drużynowo na trzech dystansach: 21, 10 oraz 5 km, z podziałem na płeć oraz w rożnych kategoriach wiekowych. Imprezie towarzyszą również inne atrakcje dla całych rodzin i osób niebiorących udziału w rozgrywkach (impreza odbywa się wiosną).

Na świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina (odbywa się w listopadzie)

Wydarzenie plenerowe organizowane przez Muzeum w Swołowie od ponad jedenastu lat w Zagrodzie Muzealnej w Swołowie. Nawiązuje ono do jesiennego zwyczaju bicia gęsi na Pomorzu oraz upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia św. Marcina. Podczas imprezy: degustacja tradycyjnych pomorskich potraw z gęsiny, np. gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak. Dodatkowo w ciągu tej 3-dniowej imprezy odbywa się w Swołowie kiermasz (przetwory, rękodzieło), występy artystyczne, pieczenie jabłek, kiełbasek i ziemniaków na ognisku, warsztaty tkackie, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni (www.muzeum.swolowo.pl,impreza odbywa się w listopadzie).

Mistrzostwa Polski w Grzybobraniu

Cykliczna impreza dla miłośników grzybobrania w Korzybiu, w gminie Kępice, znanej z bogactwa lasów. Uczestnicy mistrzostw mają za zadanie zgromadzić w swoim koszyku jak największą ilość grzybów określonych gatunków w ciągu trzech godzin. Oceny zebranych grzybów dokonuje specjalna komisja. Do rywalizacji może stanąć każdy. Dodatkowo: rodzinny festyn połączony z pokazem kulinarnym (potrawy z grzybów).
www.kepice.pl, impreza odbywa się we wrześniu.

W słowińskiej zagrodzie

Letnia impreza folklorystyczna, podczas której odbywają się prezentacje codziennych zajęć wykonywanych przez dawnych mieszkańców Kluk w latach 1917-1950. W rybackich izbach można zobaczyć m.in. jak dawniej ubijało się masło, szyło sieci rybackie, przędło na kołowrotku, wyplatało kosze oraz dłubało klumpy dla konia. Imprezie towarzyszą również warsztaty ww. zajęć dla dzieci i dorosłych (www.muzeumkluki.pl, impreza odbywa się lipiec-sierpień).

Pomorskie Święto Ziół

Całodniowy festyn ziołowy w Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. W programie imprezy: msza święta w swołowskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, święcenie ziół, bukietów, wianków. Przez cały dzień na terenie muzeum czynny jest jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła. Można uczestniczyć w warsztatach zielarskich, prelekcjach proekologicznych, zabawach na świeżym powietrzu (www.muzeum.swolowo.pl, impreza odbywa się 15 sierpnia)

Plener Kowalski

Trzydniowa impreza w muzealnej kuźni Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, podczas której obecni kowale wykuwają wspólnie oraz indywidualnie przedmioty codziennego użytku oraz ozdoby. W programie również: pokaz wyrobów kowalstwa artystycznego, kowalskie pokazy, podkuwanie konia – różne techniki, sposoby kucia metalu, stoiska rękodzielników. Odwiedzający mogą skosztować potraw kuchni lokalnej (www.muzeum.swolowo.pl, impreza odbywa się latem).

Szparagowe Święto

Impreza ma na celu popularyzację szparagów, które niegdyś były powszechnie wykorzystywane w kuchni pomorskiej. W programie imprezy: tradycyjne potrawy ze szparagów, konkurs dla kół gospodyń wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe, kiermasz i pokazy rękodzielników oraz występy lokalnych zespołów (www.muzeum.swolowo.pl, impreza odbywa się latem).

Czarne Wesele

Trzydniowa impreza folklorystyczna otwierająca sezon turystyczny w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach nawiązuje do dawnej tradycji kopania torfu, który dla społeczności słowińskiej miał duże znaczenie: był podstawowym materiałem opałowym, służył do użyźniania gleb i nierzadko pełnił rolę podściółki dla zwierząt w pomieszczeniach inwentarskich. Kopanie torfu było wspólną pracą wszystkich mieszkańców wsi, a każdy dzień tej pracy kończył się świątecznym posiłkiem i biesiadą u gospodarzy, dla których właśnie torf kopano. Zatem cały okres kopania torfu, odczuwany jako swego rodzaju święto, Słowińcy nazywali czarnym weselem (Schwarze Hochzeit).
Wydarzenie to odbywa się zawsze na początku maja. W programie: pokazy codziennych zajęć słowińskiej wsi, sprzętu rybackiego, pracy na kołowrotku, wypieku chleba w ceglanym piecu, ubijania masła czy wypieku drożdżowych wafli według przojennego przepisu
w żeliwnej wafelnicy. Program imprezy obejmuje również występy ludowych zespołów oraz kiermasz wyrobów rękodzielniczych (www.muzeumkluki.pl, najbliższy termin: maj 2022).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here