Czy wiesz kto to: Stolem, Borówc, Ciotka Borowa, Czarnobóg, Mumocz, Morzeca, Gosk, Mora, Perun czy Krośnięta? Jeśli nie, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.
Kiedyś legendy niosły się z ust do ust. Dla dorosłych miały być ciekawymi, zmyślonymi straszakami, dla dzieci z kolei przerażającymi ostrzeżeniami. Czasami bywały śmieszne, innym razem straszne, ale niemal zawsze z morałem. Dzisiaj po legendy sięgamy niestety dość rzadko, a szkoda.
„Damroka” to nowa literacka propozycja Tomasza Mana. Na wielką przygodę w towarzystwie bohaterów kaszubskich legend autor zaprasza najmłodszych.
Damroka to dwunastoletnia dziewczynka, która udaje się w niezwykłą podróż by uratować przed zniszczeniem las, który otrzymała od taty. Przeżywając ciekawe przygody i spotykając na swojej drodze różnobarwne stwory, olbrzymy czy diabły odkrywa nieznany jej do tej pory świat.
Książka Tomasza Mana, to nie tylko ciekawa przygoda, ale poruszająca historia dziewczynki, która musi poradzić sobie ze śmiercią ukochanego ojca. Strata najbliższego rodzica dla dziecka jest trudnym przeżyciem, z którym niełatwo sobie poradzić. „Damroka” uczy jak wypowiadać na głos te trudne emocje. Pojawia się sporo wyznań miłości, tęsknoty, lęku ale i żalu do nowego członka rodziny – ojczyma. „Damroka” jest więc ciekawą i barwną opowieścią z ważnym przesłaniem. Polecam uwadze również piękne ilustracje autorstwa Alicji Kocurek.
Publikacja wzbogacona jest audiobookiem zrealizowanym z udziałem aktorek i aktorów Teatru Lalki Tęcza w Słupsku.
Pomimo, że nie jestem już dzieckiem, książkę przeczytałam z wielkim zaciekawieniem. Polecam Damrokę więc nie tylko najmłodszym czytelnikom.