Teatr Tęcza wydawcą multimediów

0
324

Po wydaniu w końcówce ubiegłego roku uzupełnionej audiobookiem powieści Tomasza Mana „Damroka. Olbrzymy, czarodzieje i ludzie” słupska Tęcza ma dla swoich widzów (i słuchaczy) kolejną propozycję.

 

Tym razem jest to płyta audio zatytułowana „Uśmiechnij się”. W tej wyjątkowej składance znajdują się piosenki ze spektakli zrealizowanych przez lalkarzy 
z ul. Waryńskiego w ciągu ostatnich pięciu – sześciu lat, ale także z innych projektów tego teatru.

     Piosenki zaśpiewane przez aktorki i aktorów Tęczy, do tekstów Marty Guśniowskiej, Justyny Bednarek, Magdaleny Mrozińskiej, Anny Pawelskiej, Macieja Nogiecia i Michała Tramera skomponowali: Magdalena Gorwa, Miłosz Sienkiewicz oraz słupscy muzycy: Tomasz Giczewski i Bartosz Kieresiński.

 

     – Tęcza od ubiegłego roku zajęła się także działalnością wydawniczą. Skąd pomysł, by realizować inne niż sceniczne projekty?

     – Trochę spowodowała to pandemia – mówi Michał Tramer, dyrektor teatru – która nauczyła nas szerszego myślenia i innego niż dotychczasowe wykorzystania potencjału teatru, a zwłaszcza zespołu artystycznego. Zaczęliśmy realizować częściej niż zwykle produkcje filmowe, słuchowiska i – w końcu – wydawnictwa książkowe i płytowe. Wydanie płyty z piosenkami to także reakcja na głosy naszych widzów doceniających umiejętności wokalne aktorek i aktorów Tęczy.

     Jest to działanie dobre wizerunkowo, a ponadto sposób na dodatkowe przychody. Może nie największe co do skali, ale dające szansę naszym widzom do innego, niż w formie zakupu biletów, wsparcia Tęczy.

 

     – Czy płyta jest jedynym tegorocznym wydawnictwem?

     – W planie mamy, obok książki, audiobooka i płyty „Uśmiechnij się”, wydanie kartonowych zestawów typu „zabawa w teatr – zrób to sam” – mówi Tramer.

     Jednym z kompozytorów, którego utwory znalazły się na wydanym właśnie krążku jest Miłosz Sienkiewicz.

 

     – Piosenki do Twoich kompozycji powstały z myślą o scenie. Co sądzisz o przeniesieniu ich na płytę?

     – Staram się żeby utwory, które tworzę były uniwersalne, miały nośne melodie. Tak by mogły trafić nie tylko do widzów teatralnych ale i do słuchaczy. Moim zdaniem obronią się i na scenie, i w formie audio – mówi kompozytor.

 

     – A co sądzisz o aktorkach i aktorach Tęczy jako o wokalistach?

     – Świetnie się sprawdzają. Mogliby robić kariery także w wokalistyce – twierdzi Sienkiewicz.

 

Na płycie „Uśmiechnij się” znajdują się utwory z m.in.: „Niedźwiedzia i Maszy”, „Niesamowitych przygód niesamowitych skarpetek” i innych projektów Teatru Lalki Tęcza w Słupsku. Wydawnictwo dostępne jest w kasie teatru oraz w internecie.

Piotr Merecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here