Zagroda Swołowo – wiosną otwarcie nowego miejsca w stolicy krainy w kratę

0
276
- reklama -

Gmina Słupsk przygotowuje się do otwarcia Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie. To nowoczesna, ale zachowująca tradycyjny, ludowy charakter przestrzeń kulturalna. W odrestaurowanej Zagrodzie będzie można korzystać z pracowni artystycznej, zaplecza noclegowego, strefy chillout oraz klubokawiarni. W Zagrodzie znajdzie się też Centrum Aktywności Lokalnej oraz siedziba OSP.

Swołowo jest jedną z najlepiej zachowanych w Polsce wsi o układzie owalnicowym. Posiada unikalny zespół architektury wiejskiej. O jej charakterze decydują okazałe zagrody bogatych chłopów pomorskich ulokowane po obu stronach starej, brukowanej drogi. We wsi znajduje się 150 obiektów szkieletowych i murowanych. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku. Z tego powodu Swołowo nazywane jest stolicą krainy w kratę – obszaru o charakterystycznym budownictwie wiejskim w tej części Pomorza. Symetryczny układ konstrukcji szkieletowej oraz wypełnienia kwater bielone wapnem nadają budynkom efekt wizualny przypominający kratownicę. Kraina w kratę to obszar bez granic, rozciągający się na przestrzeni około 50-kilometrowej szerokości pasa nadmorskiego, którego długość oblicza się na około 80 kilometrów.

 

Dziś Swołowo, głównie z uwagi na unikalną architekturę, uznawane jest za jedną z najpiękniejszych wsi na Pomorzu Środkowym. To nie tylko obiekty i zbiory muzealne oraz inwestycje w ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja wsi zapoczątkowana w latach 90 ubiegłego wieku przez Gminę Słupsk z roku na rok dostarcza szeregu nowych atrakcji. Swołowo, jak dawniej żyje według kalendarza wyznaczonego przez pory roku, jednak zaczęło też żyć w symbiozie z duchem współczesnych czasów. Z zapomnianej i nieznanej pomorskiej wioski Swołowo jest dziś dumną stolicą krainy w kratę.

Obecnie w ramach rewitalizacji i kolejnego już projektu realizowanego przez Gminę Słupsk i Partnerów z funduszy unijnych, powstaje Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo, czyli przestrzeń kultury tworzona do realizacji działań artystycznych z zapleczem noclegowym.

Zagroda Inicjatyw

Twórczych Swołowo –

kultura w trybie slow

Pomysł na Zagrodę Inicjatyw Twórczych Swołowo wziął się z marzeń o miejscu, w którym wyjątkowość Swołowa przeplata się z bogactwem kultury pomorskiej. Gmina Słupsk stała się właścicielem starej zdegradowanej zagrody i przez lata pieczołowicie ją remontowała wykorzystując tradycyjne metody ciesielki i stolarki oraz naturalne materiały. Odrestaurowana Zagroda składa się z: chaty (domu mieszkalnego) z pracowniami artystycznymi i pokojami gościnnymi, stodoły w której mieści się Centrum Aktywności Lokalnej wraz ze Strefą Chillout oraz budynku bramnego, w którym siedzibę ma klubokawiarnia ze sklepem oraz lokalna OSP. W zabytkowym domu mieszkalnym znajdują się pomieszczenia wykorzystywane przez gości. W pokojach-pracowniach można wypoczywać oraz realizować działania artystyczne (w części stanowią one pracownie przeznaczone dla artystów-rezydentów).

W Zagrodzie Swołowo mają odbywać się wydarzenia kulturalne, plenerowe koncerty, spotkania z twórcami, spektakle teatralne, wernisaże, a także różnorodne warsztaty i zajęcia edukacyjne. Dobrze zagospodarowany teren zewnętrzny i wydzielone strefy rekreacyjne stwarzają przyjazne warunki do wypoczynku rodzin z dziećmi.

Dwa komfortowe apartamenty z aneksami kuchennymi i zewnętrzną strefą wypoczynkową w ogrodzie, powstały też w Przystani Twórców (chałupa nr 41), która także została odrestaurowana przez Gminę Słupsk. Pokoje w Przystani są już dostępne i można je rezerwować przez stronę www.swolowo.pl/noclegi.

Muzyka i tradycja podczas

  1. Festiwalu

Twórczości Ludowej

EtnoBaltica

1-3 lipca 2022

Ustka i Swołowo

 

W ciągu ostatnich lat Swołowo przeszło duże przeobrażenia, otwierając się na turystykę, wydarzenia kulturalne i plenerowe imprezy folklorystyczne. W tym roku już po raz 4. odbędzie się tu Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica, wydarzenie kultywujące muzykę i tradycję ludową. To wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie na Pomorzu, którego organizatorem jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk.

Tegoroczna edycja to trzy dni (1, 2 i 3 lipca 2022) świętowania z najznakomitszymi zespołami kultywującymi polską muzykę ludową. Dzięki współpracy dwóch samorządów – Gminy Słupsk i Miasta Ustka – inauguracja festiwalu odbędzie się 1 lipca na plaży w Ustce.

 

Dzięki takim inicjatywom, jak Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica, staramy się ocalić od zapomnienia tradycje ludowe. Na EtnoBaltice nie zabraknie tańca, rękodzieła, śpiewu i muzyki. A wszystko to podczas inauguracji na usteckiej plaży oraz później w pięknej, zabytkowej Zagrodzie w Swołowie, stolicy krainy w kratę. – mówi Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk. Cieszymy się, że tak ważne wydarzenie kulturalne znalazło partnera, jakim jest Miasto Ustka. Nasza współpraca będzie szansą do promocji nie tylko kultury i tradycji ludowej, ale również całego regionu. – dodaje Zbigniew Gach.

W programie wydarzenia, oprócz koncertów i potańcówek, będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym, warsztatach tańca ludowego oraz warsztatach śpiewu pieśni tradycyjnych. Na warsztaty złożą się praca nad prawidłową techniką śpiewu otwartym głosem, naturalną emisją, czy wykonawstwem i ekspresją polskich pieśni tradycyjnych. Nie zabraknie także przestrzeni dla najmłodszych czyli etno wioski dziecięcej, która będzie festiwalowym azylem, przygotowanym w konwencji folkowego relaksu i etno-animacji, strefy gastro oraz stoisk rękodzielniczych. Oprócz festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące m.in. bieg po owalnicy „swołowska mila”.

Więcej informacji na stronie www.swolowo.pl

oraz www.kultura.slupsk.pl, a także

w kanałach społecznościowych Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk.

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here