FESTIWAL PLASTYKI teatrów lalki i formy Ustka 2022

0
268
- reklama -

Już niebawem – w sierpniu i wrześniu tego roku – na scenach teatralnych i w plenerze odbywać się będzie wyjątkowe wydarzenie teatralne. Intencją tytułowego festiwalu jest bowiem zwrócenie uwagi na plastyczną stronę widowisk teatralnych. Spektakle, a będzie ich aż dwanaście, dobrano właśnie ze względu na wyjątkowe walory scenografii, użytych w nich form lalkowych czy kostiumów.

 

O tym, że świat teatralny w Polsce czekał na tego rodzaju imprezę świadczy zainteresowanie – do Teatru Lalki Tęcza, który jest organizatorem Festiwalu, wpłynęło ponad 70 zgłoszeń. Komisja decydująca o programie imprezy nie miała łatwego zadania.

     O tym skąd pomysł na temat przewodni Festiwalu mówi Michał Tramer, dyrektor Tęczy:

„Dzisiejszy teatr lalek lalek daleko wyewoluował od swojego, klasycznego pierwowzoru. Tradycyjne techniki lalkarskie już praktycznie zanikły, a na ich miejsce weszły nowe, niezwykle ciekawe formy scenicznego wyrazu. „Lalka” stałą się pojęciem zbyt ciasnym, dlatego też, coraz częściej, „teatr lalek” zastępujemy znacznie pojemniejszym zwrotem „teatr formy”.

     Najistotniejszym wyróżnikiem jest plastyka, która tym przypadku występuje nie tylko jako jeden z wielu środków wyrazu, ale jest często elementem wiodącym. Można wyobrazić sobie teatr lalki bez żywego słowa. Można nawet stworzyć lalkowy spektakl bez muzycznego podkładu (choć to rzadsze), ale trudno sobie wyobrazić lalkarskie widowisko pozbawione plastycznej formy, choćby najskromniejszej, ale wyrazistej i niosącej treść.

     W naszym kraju brakuje festiwali, czy innych wydarzeń artystycznych, które skupiałyby swoją uwagę, właśnie na plastyce teatru. Rozmawialiśmy o tym z wieloma scenografami i wszyscy, bez wyjątku potwierdzali to spostrzeżenie, jednocześnie wyrażając głębokie uznanie dla idei stworzenia wydarzenia, którego głównym tematem byłaby plastyka teatru formy. Dlatego też postanowiliśmy uczcić jubileuszowy sezon 75-lecia Teatru Tęcza, zamykając go Festiwalem Plastyki Teatru Lalki i Formy.”

     Festiwalowa widownia obejrzy we wrześniu kilkanaście spektakli, których wspólnym mianownikiem jest niezwykła oprawa plastyczna. Przedstawienia zaprezentują teatry z Polski, Słowacji i Niemiec. Wśród nich: Olsztyński Teatr Lalek, Puppentheater Zwickau, Teatr  Biuro Podróży z Poznania, Białostocki Teatr  Lalek, Divadlo Houže Bratysława czy Teatr  Arlekin z Łodzi.

     Wydarzenie będzie realizowane na kilku płaszczyznach. Obok przeglądu spektakli teatralnych, który odbędzie się w dniach od 18. do 23. września, można będzie obejrzeć plenerową wystawę „Młoda scenografia”.

     Anna Adasiak, kuratorka ekspozycji:

     – „Wystawę kierujemy do młodych twórców – studentów i absolwentów kierunków artystycznych związanych ze scenografią i kostiumografią. Będzie ona poświęcona ich pierwszym realizacjom teatralnym oraz projektom. Prace w formie fotograficznej prezentowane będą w przestrzeni usteckiej promenady nadmorskiej oraz w obiektach Węzła Komunikacyjnego w tej miejscowości w drugiej części sezonu letniego, dzięki czemu zyska ona wielu odbiorców.”

     Festiwal Plastyki Teatru Formy składać się będzie ponadto z dwóch wystaw – plakaty teatralne prezentowane będą na wystawie plenerowej na słupskich bulwarach nadrzecznych, a jubileuszowa wystawa lalek teatralnych ze zbiorów Teatru Lalki Tęcza – w Białym Spichlerzu w Słupsku. Tęcza chce się pochwalić nadzwyczaj bogatym zbiorem, na który składa się około 500 eksponatów. Wiele z nich zostało zaprojektowanych i częściowo wykonanych przez znakomitych scenografów, jak m.in.: Ali Bunsch, Adam Kilian, Leokadia Serafinowicz, Rajmund Strzelecki. Zorganizowanie wystawy w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku będzie okazją do przybliżenia działalności „Tęczy” oraz polskiego lalkarstwa w ogóle.

     Szczegółowy program FESTIWALU PLASTYKI TEATRÓW LALKI i FORMY Słupsk-Ustka 2022 dostępny jest na internetowych stronach Tęczy.

 

Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Słupsk i Ustka, Powiat Słupski i słupskich przedsiębiorców.

            Tramwaj Słupski jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here