Kwitnący rok królowej sportu

0
403
Zawodnicy AML i ich trenerka

Rok 2022 był wspaniałym czasem dla słupskiej lekkoatletyki. Oba nasze kluby – AML i Fenix – mogły poszczycić się medalami mistrzostw Polski. W 2023 rok weszły połączone, jako jeden organizm. To świetna informacja dla fanów królowej sportu.

Instytut sportu (Państwowy Instytut Badawczy) opublikował ranking sportu młodzieżowego w Polsce za 2022 rok. Sklasyfikowano w nim około 4 tysięcy klubów (w województwie pomorskim 316). Do punktacji wliczane były dokonania młodzieżowców, juniorów starszych, juniorów młodszych i młodzików. Z klubów naszego regionu najwyżej, na 173. miejscu (15. w województwie pomorskim) znalazła się Akademia Młodego Lekkoatlety ze Słupska. Zdobyła 169,75 pkt. Kolejne miejsca zajmowały: 569. (47.) Skalar Słupsk – 73 pkt; 1213. (90.) – SKB Energa Czarni (pięściarze) – 31 pkt; 1266. (93.) – TS Judo Gryf Słupsk – 29,04 pkt; 1350. (102.) – STK Czarni Słupsk – 26,83 pkt; 1645. (126.) – Słupia Słupsk 19,2; 1867. (148.) – Klub Strzelecki Gryf – 15 pkt; 2088. (165.) – LKS Fenix Słupsk – 12 pkt; 2444. (196.) – Winiszewski.com Słupsk – 8 pkt; 3292. (253.) – TPS Czarni (siatkarki) – 2,5 pkt. W kraju najlepszym klubem jest AZS AWF Katowice, w województwie pomorskim – AZS AWF Gdańsk. Słupsk jako miasto zajął 68. miejsce. W województwie pomorskim był 5. (za Gdańskiem, Gdynią, Sopotem i Kartuzami). W porównaniu z 2020 rokiem w skali kraju jest postęp, bo nasze miasto wtedy było 110. (na Pomorzu w 2020 roku było ósme), teraz jest zdecydowanie lepiej.
Badania pokazały, jak ważne jest konsekwentne szkolenie. AML powstał w 2014 roku, Fenix – w 2015. Od tego czasu oba kluby wykształciły praktycznie nowe pokolenie słupskich sportowców. Imponujące są szczególnie dokonania AML. Bernadeta Kopeć i Tomasz Czubak zaczynali niemal od zera. Dzisiaj są wzorem dla wielu klubów w Polsce. Ba, inne podmioty przysyłają na staże swoich trenerów, aby mogli oni zobaczyć, jak AML potrafi wychować coraz to nowych mistrzów.

Najpierw starty w hali

2022 rok AML zaczął od startów w hali. Szybko (jak na sprintera przystało) wszedł w niego junior Marek Zakrzewski. W Spale ustanowił nowy rekord Polski. Jego wynik na 60 metrów to 6,82 sek. Marek wcześniej wyrównał 30-letni halowy rekord Polski U18, należący do Dariusza Adamczyka (wtedy reprezentant Gryfa Słupsk, którego wychowankami byli Kopeć i Czubak).
Przystankiem przed halowymi mistrzostwami Polski były halowe mistrzostwa województwa. Tam złote medale wywalczyli Marek Zakrzewski 60 m U18 – 6,88 s; Szymon Depta 200 m U20 – 22,79 s – rekord życiowy; Kacper Kasprzyk 300 m U18 – 35,43 s – r.ż; Jakub Nielub wzwyż U20 – 210 cm – r.ż; Adrianna Litwin wzwyż U20 – 165 cm; Emilia Twardowska wzwyż U18 – 165 cm; Kacper Krefta wzwyż U18 – 160 cm; Jakub Wilczewski skok w dal U18 – 6,37 m; Milena Czepiel 200 m U18 – 26,34 s – r.ż; Melisa Gładikowska kula U18 – 12,86 m.
W halowych mistrzostwach Polski juniorów U18 i U20, które odbyły się w Rzeszowie, zawodnicy AML błyszczeli. Oto ich najlepsze rezultaty w nowej, ledwo co oddanej do użytku hali:
U18
I miejsce Marek Zakrzewski – 200 m 21,34 s – rekord Polski U18
I miejsce Kewin Małek – skok wzwyż 209 cm – rekord życiowy
II miejsce Milena Patejuk – skok wzwyż 174 cm – rekord życiowy w hali
III miejsce Emilia Twardowska – skok wzwyż 174 cm – rekord życiowy
IV miejsce Hania Grabowska – skok wzwyż 174 cm – rekord sezonu.
IV miejsce Melisa Gładikowska – kula 3 kg 13,21 m
V miejsce Kuba Wilczewski – skok w dal 6,45 m – rekord życiowy w hali
V miejsce Milena Czepiel – 200 m 25,77 s – rekord życiowy
VI miejsce Kinga Kozłowska – 60 m 7,89 s – rekord życiowy
VI miejsce Kacper Kasprzyk – 300 m 35,44 s.
VI miejsce 4x400m Mix – M. Czepiel, M. Pruss, O. Kołodziejski, K. Kasprzyk – 3:50,60 min.
X miejsce Szymon Depta – 200 m 22,82 s
Podsumowując, AML zdobył 6 medali i wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji klubowej (sklasyfikowano aż 84 drużyny).
Oprócz startów w Rzeszowie słupszczanie brali udział w mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych w biegach przełajowych w Żerkowie. Tam indywidualnie złoty medal zdobyła Oksana Pestka w kategorii U16, a brąz – Patryk Abel w kategorii U23.
Ten bardzo udany sezon halowy młodzi słupszczanie zakończyli startem w halowych mistrzostwach Polski seniorów w Toruniu.
W nich szósty był Jakub Nielub (wzwyż) – 204 cm, siódme były Hanna Grabowska (wzwyż) – 170 cm i Marcelina Witek-Konofał (kula) – 12.69 m; dziewiąta była Emilia Twardowska – (wzwyż) 170 cm. W biegu na 3000 m Mateusz Lipiński miał czas – 9:06,03 min.

Sezon letni

Do startów na otwartych przestrzeniach słupszczanie weszli z przytupem. Już w pierwszym starcie trójka AML-owców uzyskała trzy minima na mistrzostwa Europy U18 w Jerozolimie. Byli to Kewin Malek w skoku wzwyż – 214 cm; Emilia Twardowska w skoku wzwyż 176 – cm; Małgorzata Miedziewska w rzucie oszczepem 50,16 m.
Potem był mecz międzypaństwowy U18 i U20 Czechy-Węgry-Polska. W Karpaczu Małgosia Miedziewska w rzucie oszczepem miała 47,85 m. To dało jej drugie miejsce w kategorii U18.
Natomiast w pierwszym starcie zagranicznym zawodników AML w Wiedniu (50. Memoriał Franza Schustera) Hania Grabowska w Schwechat (Austria) miała 176 cm w skoku wzwyż. To było kolejne minimum na ME U18.
Pierwszym poważnym sprawdzianem w kraju było trzecie miejsce AML Słupsk w Mistrzostwach Polski U18 i U20 Ludowych Zespołów Sportowych w Białymstoku. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw był Marek Zakrzewski (1. miejsce na 100 m – 10,46 sek. – rekord Polski U18 + 1. miejsce na 200 m – (21,31 sek.). Wynik na 100 m był także kwalifikacją do kadry na ME. Jakub Nielub w U20 był pierwszy w skoku wzwyż (2.05 m). Pierwsze miejsca zajmowały sztafety 4×100 U18 i 4×400. Dziewczyny były drugie w sztafecie 4×400 m U18. Brązowe medale zdobywali: Katarzyna Nowakowska (800 m), Oliwier Kołodziejski (400 m), Ignacy Wawierowicz (kula), Karolina Michalak (oszczep).
Do tych osiągnięć zawodników AML trzeba także dołączyć świetny wyczyn Jana Stasiołka, oszczepnika Feniksa Słupsk. Zdobył złoto z rezultatem 64,76 m.

Mistrzostwa Europy

W Mistrzostwach Europy U18 w Jerozolimie Małgosia Miedziewska z rezultatem 48,50 m zajęła siódme miejsce. Natomiast pierwszą lokatę wywalczył Marek Zakrzewski w biegu na 100 m – 10,32 s. To był także rekord mistrzostw Starego Kontynentu.
Mistrzostwa w Izraelu były wstępem do udanych startów w mistrzostwach Polski U18 w Bielsku-Białej. Z sześcioma medalami AML medalowo i punktowo wywalczył drugą pozycję wśród klubów. Złote medale zdobyli: Marek Zakrzewski – na 100 i 200 m z wynikiem 10,37 s, i 20,90 s – nowy rekord Polski w kategorii U18, złoto zdobyła także sztafeta 4×400 m biegająca w składzie Kacper Kasprzyk, Oliwier Kołodziejski, Tymoteusz Płatkowski i Jan Gostomczyk (3:20,95 min.). Srebrne medale zdobyli Milena Patejuk (skok wzwyż) – 173 cm, sztafeta 4x100m: Jan Osiński, Kacper Kasprzyk, Oliwier Kołodziejski, Marek Zakrzewski (42,32 s). Brązowy krążek przypadł Emilii Twardowskiej (skok wzwyż) – 173 cm.
W składzie AML zabrakło kontuzjowanych zawodników (medalistów z poprzednich lat) Małgorzaty Miedziewskiej i Hanny Grabowskiej oraz Kewina Małka.
Po triumfach w mistrzostwach Europy Zakrzewski został powołany do kadry na mistrzostwa świata U20 w Cali w Kolumbii. Tam jednak przyplątała się kontuzja i słupszczanin wyjazd musiał potraktować jak rekonesans w kadrze U20. To był jedyny słabszy moment dla tego zawodnika w świetnym roku.

Bieg dzień, bieg noc

Jedna z bardziej znanych zawodniczek AML Małgorzata Pazda-Pozorska wywalczyła trzecie miejsce w mistrzostwach Europy w biegu na 24 h. Pokonała 250 km. Jej nowy rekord Polski
w biegu na 12 h wynosi 144,842 km.

Idą nowi

Wyniki seniorów oraz młodzieży w kategoriach U18 i U20 były istotne, ale ważne są także wyniki osiągnięte w U16. One pokazały, że AML już szkoli następnych lekkoatletów. W Lublinie w mistrzostwach Polski U16 to nowe pokolenie zdobyło już cztery medale.
Michalina Mucha wywalczyła brąz w biegu na 300 m ppł. Jej nowy rekord życiowy to 44.87 s. Złoto przywiózł Szymon Wziątek. W wieloskoku ustanowił rekord Polski – 13,23 m.
Srebro w biegu na 600 m zdobywa Oksana Pestka (2008) ze wspaniałym wynikiem 1:35.88 min.
Kolejny medal to złoto Kajtka Kosickiego i wspaniały bieg na 1000 m z przeszkodami, rekord życiowy poprawiony o 9 s i wynosi on teraz 2:41.92 min (to drugi wynik w historii polskiej LA).
To wyniki, którymi warto się chwalić, bo w skali kraju lekkoatletyka ze Słupska jest coraz mocniejszym punktem na mapie kraju. Na początku 2023 roku doszło też do połączenia AML i Feniksa. Teraz oba kluby pod jedną marką będą jeszcze silniejsze! Powinno tak być także dlatego, że do treningów powraca oszczepniczka Marcelina Witek-Konofał. Kandydatka do startu w igrzyskach olimpijskich w 2020 i potem w 2021 roku miała przerwę macierzyńską. Teraz wraca ze zdwojoną energią.
Miniony rok ważny był także dla Tomasza Rozumczyka z Feniksa, który wywalczył srebrny medal w rzucie oszczepem w igrzyskach olimpijskich dla niesłyszących w Brazylii. To jego życiowe osiągnięcie.