Kiedy ludzi łączy potrzeba latania, choćby wirtualnego, nie ma podziałów na stopnie naukowe czy funkcje zawodowe. Są za to „wysokie loty” naukowo-techniczne i… sporo zabawy – jak w grze komputerowej.
Szkolenia lotnicze są długim, kosztownym i wymagającym procesem, ale przeprowadzone w sposób przystępny i profesjonalny są w stanie zapewnić to, co w lotnictwie jest najważniejsze, czyli bezpieczeństwo. Pierwszym i bardzo pomocnym szkoleniem są loty na symulatorze lotniczym.
Dzięki takim urządzeniom szkolący się poznają dokładnie, jakie przyrządy znajdują się w kabinie, jak działają, kiedy mogą zachowywać się nieprawidłowo i z jakimi innymi systemami współpracują.
Aeroklub Słupski w Krępie dysponuje symulatorem lotniczym i bazą dydaktyczną wymaganą do szkolenia. Wiernie odwzorowana fizyka lotu, zachowanie systemów, siły na sterach sprawiają, że szkolący się pilot poza zdobywaniem wiedzy oswaja się z nawigacją, radionawigacją i procedurami. Obciążenie pracy pilota w kokpicie jest zdecydowanie większe, dlatego wypracowanie zachowań, zdobywanie doświadczeń i szkolenia są podstawą. Symulator może pomóc i uruchomić wyobraźnię, ale jest tylko wstępem do prawdziwego latania. Pozwala jednak na analizę bardzo różnych sytuacji, których można doświadczyć za sterami prawdziwego samolotu. Szkoląc pilota, robimy wszystko, by w sytuacjach zagrożenia automatycznie wrócił on pamięcią do przetrenowanych czynności, które pomogą bezpiecznie wylądować.
Zespół prowadzący zajęcia na symulatorach to aktywni piloci z wieloletnim doświadczeniem w różnych rodzajach lotnictwa.
Pasja i motywacja instruktorów sprawia, że sesje od początku do końca prowadzone są z najwyższym zaangażowaniem, omawiane są wszystkie etapy treningu, a program szkolenia dostosowywany jest indywidualnie do umiejętności i czasu każdego pilota.
Czym w ogóle jest symulator lotu?
Symulator lotu to urządzenie, które oddaje dokładny obraz kabiny konkretnego typu statku powietrznego w zakresie obejmującym mechaniczne, elektryczne, elektroniczne itp. funkcje sterowania systemów statku powietrznego, środowiska pracy członków załogi lotniczej oraz osiągów, a także charakterystykę lotu danego typu statku powietrznego.
Pierwsze lotnicze urządzenia treningowe powstały już podczas I wojny światowej, jednakże nie weszły do powszechnego użycia aż do 1934 roku, kiedy to Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych po serii tragicznych wypadków nabyły cztery urządzenia Link Trainer (nazywane żartobliwie Blue Box) służące do treningu lotów przyrządowych. W trakcie II wojny światowej urządzenia tego typu były już masowo wykorzystywane do szkolenia pilotów alianckich.
Pierwszym symulatorem wykorzystywanym przez linię lotniczą było urządzenie treningowe Boeinga 377 produkcji Curtiss-Wright zakupione w 1948 przez Pan Am.
Wczesne symulatory lotu wykorzystywały systemy zobrazowania bazujące na ruchomej kamerze poruszającej się nad makietą terenu i transmitującej obraz do monitora znajdującego się przed pilotem.
Dzisiaj w Europie wymagania stawiane lotniczym urządzeniom treningowym ustala Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, która za pośrednictwem certyfikowanych narodowych urzędów do spraw lotnictwa cywilnego prowadzi certyfikację takich urządzeń.
Aeroklub Słupski dzięki programowi OWES poszerzył swoją ofertę właśnie o loty na symulatorze. W dobrych warunkach i na dobrej rozdzielczości monitorach, z dostępnością wszystkich przepustnic, wolantów, steru kierunku i przyrządów analogowych można poczuć się jak w prawdziwym samolocie. Jest to niezwykła atrakcja zarówno dla Gminy Słupsk, jak i samego Słupska. Coraz szersza oferta Aeroklubu przyciąga tych, którzy marzą o lataniu, ale jest również dobrą propozycją dla strefy biznesowej.
Pragniesz sprawdzić, jak to jest zasiąść za sterami prawdziwego samolotu? Chcesz przybliżyć się do realizacji marzeń o lataniu, uczynić pierwszy krok w stronę ich urzeczywistnienia? Podaruj sobie lub bliskiej ci osobie najlepszy prezent z możliwych – symulator lotu! Usiądź za sterami i samodzielnie podejmuj decyzje. Co zrobić, żeby samolot bezpiecznie doleciał do celu? Zdecyduj sam! Zapraszamy do Aeroklubu Słupskiego.