Wiosną – na Śląsk Cieszyński

0
364
default

Śląsk Cieszyński to kraina historyczno-geograficzna o skomplikowanej, wielowątkowej tożsamości 
i dziejach splatających losy ziem polskich i czeskich. W jego centrum leży Cieszyn, który przecięty granicą pośrodku miasta nieustannie pisze swoją historię zapraszając również do czeskich sąsiadów. Jednak Śląsk Cieszyński to przede wszystkim sielskie obrazy pełne stawów, pól, lasów i beskidzkich widoków, które zawsze pełnią tutaj rolę pejzażowego centrum lub wspaniałego tła dla innych atrakcji. Wycieczki po Śląsku Cieszyńskim to długa lista gotowych pomysłów na atrakcyjne wyprawy. To wspaniała nauka wrażliwości na otaczające nas piękno przyrody, duże i małe cząstki ekosystemu, dzięki którym wszystko, co zobaczyliśmy, można uznać za wyjątkowe. Szczególnie teraz, gdy wiosna stoi już na progu. Zobaczcie sami!

 

 

Ustroń

 

Malownicze położenie w podgórskim terenie i walory środowiska naturalnego sprawiły, że Ustroń jest miejscowością uzdrowiskową (jedną z dwóch na Śląsku Cieszyńskim), chętnie odwiedzaną przez turystów, którzy przyjeżdżają tutaj na wczasy i wypoczynek. Ustroński krajobraz to łagodne wzniesienia, liściaste drzewa i położone między nimi kręte ścieżki z charakterystycznymi, trójkątnymi schroniskami i uzdrowiskami.

     Warto skorzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych, aby osobiście zobaczyć, jak piękne krajobrazy ma do zaoferowania Beskid Śląski. Równica i Czantoria Wielka to najwyższe szczyty Ustronia, których różnica wysokości w stosunku do centrum Ustronia wynosi ponad 500 m. W okolicy zainteresuje nas też oferta Muzeum Regionalnego i Izb Regionalnych, prezentujących kulturę materialną okolicznej ludności. Dla zwolenników aktywnego wypoczynku w Ustroniu funkcjonuje park linowy, staw kajakowy
i miejsca zabaw dla dzieci.

 

Wisła

 

Wisła jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Dzieli się na kilka osiedli, wśród których najbardziej popularne są: Malinka, Głębce, Czarne i Centrum. Tym, co stanowi największy wyróżnik Wisły, jest nie tylko jej świetna infrastruktura turystyczna, czy wiele ciekawych obiektów, także zabytkowych, ale przede wszystkim źródła Królowej Polskich Rzek. Tak, to tutaj, w Beskidzie Śląskim, na stoku Baraniej Góry, rodzi się nasza najdłuższa polska rzeka.

 

 

Skocznia Adama Małysza i Cieńkowska Pętla

 

Z kim najbardziej kojarzy się Wisła? Jedni wymienią być może Juliana Ochorowicza, inni wskażą na współczesnego pisarza Jerzego Pilcha, ale zdecydowana większość powie „z Małyszem”. No i bardzo dobrze, bo Adam Małysz z Wisły pochodzi i w Wiśle mieszka. A skoro Adam Małysz, to skoki narciarskie. A skoro skoki narciarskie, to skocznie. W dzielnicy miasta – Wisła Malinka, znajduje się nowoczesna skocznia nosząca imię tego niezwykle utytułowanego sportowca. Jest to duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K 120. Podczas organizowanych tu zawodów Pucharu Świata, oczy wszystkich kibiców skierowane są właśnie na Wisłę. Każdy z nas może poczuć się jak skoczek narciarski, wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na samą górę, gdzie znajduje się wieża widokowa i kawiarnia. Szlakiem pieszym w sąsiedztwie skoczni i wyciągu biegnie trasa Pętla Cieńkowska, to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Warto się tutaj  wybrać, aby podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego.

 

 

Muzeum Magicznego Realizmu

 

Muzeum Magicznego Realizmu zostało otwarte 
26 kwietnia 2017 roku. Ponad 300 obrazów, rzeźb i grafik czołowych, polskich twórców surrealizmu, a także izba poświęcona Julianowi Ochorowiczowi – to wszystko miłośnicy sztuki i historii znajdą w odrestaurowanym budynku „Ochorowiczówki” w Wiśle. Muzeum Magicznego Realizmu jest największą tego typu instytucją w Europie i czyni z Wisły istotne miejsce na kulturalnej mapie nie tylko Polski, ale całego Starego Kontynentu. Sam Julian Ochorowicz był niezwykle ciekawą postacią – psychologiem, wynalazcą, piewcą pozytywizmu, osobą, która wyprzedzała swoją epokę. Ochorowicz był powszechnie znany w ówczesnym środowisku twórców i naukowców. „Ochorowiczówkę” odwiedzali między innymi Prus, Reymont czy Skłodowska-Curie. Ale jest jeszcze jeden powód, żeby tu zajrzeć. To zbiór oryginalnych dzieł znanego katalońskiego surrealisty – Salvadora Dalego.

 

Istebna

 

Wieś Istebna położona jest u stóp Złotego Gronia, którego nazwa wzięła się podobno od porastających latem i oświetlanych promieniami słonecznymi kłosów dojrzałego zboża. Wraz z Koniakowem oraz Jaworzynką tworzą tzw. Trójwieś Beskidzką. Szczególnie żywa jest tutaj kultura pasterska. Związana z wypasem owiec, czy produkcją lokalnego sera. To, co przyciąga turystów w ten właśnie rejon Beskidu Śląskiego, to także wspaniałe koronki, które podziwiać można zarówno w muzeach jako eksponaty, ale także jako element dekoracyjny wielu domów – na przykład powieszone w oknach, czy restauracji – jako zdobne obrusy.

 

Muzeum Koronek w Koniakowie

 

Żeby zobaczyć koronkowe cuda i cudeńka należy udać się do Muzeum Koronki – Izby Pamięci Marii Gwarek, która zainicjowała powstanie w 1947 roku Spółdzielni Koronkarskiej. Była także instruktorką szydełkowania („heklowania”) i działaczką na rzecz rozwoju lokalnego rękodzieła.

     W muzeum mamy okazję zobaczyć serwety, obrusy, elementy stroju, jak na przykład czepce czy kołnierzyki, a nawet bieliznę wykonaną z białej lub kremowej nici. Największą na świecie, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, koronkę koniakowską zobaczymy
w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej.

 

Izba pamięci J. Kukuczki

 

O Jerzym Kukuczce i złotej epoce polskiego himalaizmu przeczytaliśmy mnóstwo książek, obejrzeliśmy wiele filmów dokumentalnych, ale nie byliśmy tu – w poświęconej mu Izbie Pamięci. Prowadzona przez żonę słynnego polskiego himalaisty izba, czasem po prostu jest zamknięta, dobrze jest więc przed planowanym przyjazdem zadzwonić i upewnić się, że Pani Cecylia Kukuczka jest na miejscu, w góralskim domku w Istebnej – Wilcze. Zgromadzono tu pamiątki po Kukuczce tworząc małe muzeum poświęcone jego pamięci. Skromny sprzęt jakim dysponował, zdjęcia, odznaczenia, medale, dyplomy zgromadzone w małym pomieszczeniu prezentują wielkie osiągnięcia zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.

 

Więcej o tym wyjątkowym regionie znajdziesz na

www.cieszynskie.travel i www.slaskcieszynski.travel oraz na profilach FB facebook.com/Slask.Cieszynski 
i IG instagram.com/slask.cieszynski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here