Różowa skrzyneczka w słupskich szkołach

0
567

W Polsce pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami zawisła w 2019 r. w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Różowe skrzyneczki znajdują się dziś w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach.

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce to realny problem, który dotyka zwłaszcza nastolatki. Według danych z UNICEF i WHO problem ubóstwa menstruacyjnego dotyczy nawet 500 mln kobiet na całym świecie. W Polsce w ostatnich latach coraz częściej mówi się głośno o okresie. Jest nadzieja, że za kilka lat przestanie być tematem tabu, a reklamy telewizyjne w końcu przestaną przedstawiać krew menstruacyjną w kolorze niebieskim.

Różowe skrzyneczki w słupskich szkołach
W Słupsku akcję zapoczątkowało Stowarzyszenie Kobiecy Słupsk starając się o przydział środków higieny osobistej od Fundacji Różowa Skrzyneczka. Jest to fundacja która walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. W różowych skrzyneczkach można znaleźć darmowe podpaski i tampony.

Do akcji włączyła się również Słupska Rada Kobiet, która sporządziła listę szkół na terenie miasta Słupsk, które nie posiadają skrzyneczek w toaletach.
Docelowo Rada podejmie działania zmierzające do wyposażenia toalet w szkołach w skrzyneczki, a my jako Stowarzyszenie postaramy się na początek je wyposażyć – mówi Paulina Golińska przedstawicielka Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk.

Z uwagi na ograniczoną ilość artykułów Stowarzyszenie Kobiecy Słupsk wytypowało trzy szkoły, jedną z miasta Słupsk, drugą z miasta Ustki oraz kolejną z powiatu.

Jednym z kryteriów była ilość dzieci z Ukrainy, by wesprzeć działania na rzecz osób uciekających przed wojną. Naszą akcję rozpoczęliśmy od Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Słupsku. Kolejną będzie szkoła w Ustce – podkreśla Paulina.

Taka forma to ułatwienie dostępu do środków menstruacyjnych dla młodych dziewczynek jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala im uniknąć sytuacji w których muszą prosić kogoś o pomoc czy wsparcie, co często jest mocno krępujące. Przy czym przypomnieć należy, że 4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych w tym w szkołach spotyka się każda kobieta. Przeprowadzone badania dowiodły, że 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak podpasek, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.

Celem nadrzędnym akcji jest przekonać dyrektorów i dyrektorki wszystkich szkół w powiecie słupskim do włączenia się do akcji. Na początek stowarzyszenie wyposaża skrzyneczki w artykułu higieniczne, później ten obowiązek przejmuje szkoła. Przy czym akcja ma na celu zaangażować również samych uczniów i rodziców w myśl zasady: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar.

Ogromnie nas cieszy, że nasze działania przynoszą efekt. Spoza wytypowanych szkół zgłosiły się do nas kolejne 3 placówki, które chcą zakupić skrzyneczki. To budujące, że nie tylko my widzimy taką potrzebę. Tym samym dołożymy wszelkich starań aby wesprzeć również wszystkie szkoły dołączające do akcji – podsumowuje Paulina Golińska.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here