ZAGRODA INICJATYW TWÓRCZYCH w Swołowie

0
488

19 października 2022 zakończano projekt „Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski”. Podczas tego wydarzenia przybyli goście mogli podziwiać efekty pracy ponad 4 letniego projektu rewitalizacji zabytkowych budynków w miejscowości Swołowo.

Pomysł na Zagrodę Inicjatyw Twórczych nazwanej przez nas Zagrodą Swołowo wziął się z marzeń o miejscu, w którym można by ukazać wyjątkowość Swołowa oraz bogactwo kultury pomorskiej. Tak Gmina Słupsk stała się właścicielem starej zrujnowanej Zagrody i przez lata pieczołowicie ją wyremontowała wykorzystując tradycyjne metody ciesielki i stolarki oraz naturalne materiały.
Odrestaurowana Zagroda składa się z: chaty (domu mieszkalnego) z pracowniami artystycznymi i pokojami gościnnymi, stodoły w której mieści się Centrum Aktywności Lokalnej wraz ze Strefą Chillout oraz budynku bramnego, w którym siedzibę ma klubokawiarnia ze sklepem oraz lokalna OSP.
W zabytkowym domu mieszkalnym znajdują się pomieszczenia wykorzystywane przez gości. W pokojach-pracowniach można wypoczywać oraz realizować działania artystyczne, gdyż w części stanowią pracownie przeznaczone dla artystów-rezydentów.
Zagroda Swołowo to idealne miejsce do organizacji imprez kulturalnych, plenerów, koncertów, sympozjów, spotkań z twórcami, spektakli, wernisaży, wystaw, projekcji filmowych, a także różnego rodzaju warsztatów czy zajęć edukacyjnych.
Dobrze zagospodarowany teren zewnętrzny i wydzielone strefy rekreacyjne stwarzają przyjazne warunki do wypoczynku rodzin z dziećmi. Zagroda Swołowo to także możliwość obcowania z naturą i odkrywania piękna w prostocie.

Zrewitalizowana Zagroda nr 5 z XIX w. to główne zadanie projektu pt. „Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kraty poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski” w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2021, którego liderem jest Gmina Słupsk. Dzięki przedsięwzięciu powstała nowoczesna przestrzeń przeznaczona do realizacji partnerskich działań i projektów artystycznych na płaszczyźnie lokalnej i międzynarodowej.
Inwestycja powstała przy dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Koszt całkowity; 13 962 173,77 zł, Dofinansowanie; 7 576 752,58 zł.
Koordynatorem projektu było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach projektu wykonane zostały:
1. Przebudowa zabytkowego domu mieszkalnego na potrzeby ekspozycji Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Zorganizowana została tu wystawa stała poświęcona ludowej wiedzy z zakresu przyrody i medycynie ludowej Pomorza, oraz wystawa etnograficzna. W budynku planowane jest prowadzenie zajęć ze wskazanej tematyki oraz suszarnia ziół.
2. Przebudowa zabytkowej, szkieletowej stodoły w Swołowie, na potrzeby ekspozycji . pt. „Swołowo- historie (nie)oczywiste.” W budynku odbywać się będą. zajęcia edukacyjne dotyczące budownictwa wiejskiego Pomorza Środkowego.
3. Adaptacja zabytkowej czworobocznej zagrody wiejskiej nr 5 w Swołowie w której utworzona zostanie ZAGRODA INICJATYW TWÓRCZYCH. Adaptacja obejmowała:
• zabytkowy dom mieszkalny „Przystanek Artystów i Twórców” – gdzie mieszczą się pomieszczenia wykorzystywane przez artystów. Parter domu przystosowany został na pracownię. Na piętrze znajdują się całoroczne pokoje gościnne dla uczestników warsztatów i plenerów.
• stodoła- adaptacja polegała na utworzeniu przestrzeni do wystaw poplenerowych, miejsce dla lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich służąca organizacji warsztatów kulinarnych.
• budynek bramny- adaptacja obiektu na potrzeby prezentacji prac poplenerowych oraz sklepik z pamiątkami i lokalnymi wyrobami.
W budynku mieścić będzie się również remiza strażacka.
4. Przeprowadzeniu pełnej konserwacji i restauracji prospektu organowego w kościele filialnym w miejscowości Swołowo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here