Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością

0
386

Na wielu płaszczyznach życia, osoby z niepełnosprawnościami korzystają ze wsparcia rodziny, przyjaciół lub znajomych. Bariery, na które poprzez swoją niepełnosprawność są skazane nie pozwalają im na samodzielne wykonanie licznych czynności. Od kilku lat takiego wsparcia udzielają im asystenci w ramach Rządowego Programu Asystent Osobisty Osoby niepełnosprawnej.

Zadania postawione przed asystentami są zróżnicowane, a ich zakres uzależniony jest od potrzeb beneficjenta biorącego udział w projekcie. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że praca asystenta nie polega na podejmowaniu przez niego decyzji za osobę z niepełnosprawnością, której asystuje, lecz ma być dla niej pomocą. I tak np. asystując osobie niewidomej pomaga w bezpiecznym dotarciu do urzędu, sklepu, lekarza, placówek kulturalnych oraz wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Będąc z niewidomym w urzędzie to nie asystent rozmawia z urzędnikiem i to nie on podejmuje decyzje tylko osoba, której towarzyszy. W razie potrzeby powinien wypełnić dokumenty, lecz nie według własnego uznania tylko po konsultacji z niewidomym. Analogicznie ma się sprawa z robieniem zakupów, czy wizytą u lekarza, którego gabinet powinien opuścić zaraz po wprowadzeniu osoby, której towarzyszy, chyba że ta zdecyduje inaczej.

Asystent nie ma obowiązku dźwigania ciężkich zakupów, natomiast przy zawieraniu umowy są określone czynności, które będzie musiał wykonać na rzecz osoby z niepełnosprawnością. Jest to np. Pomoc z korzystania ze środków komunikacji, w trakcie robienia zakupów, porządkowaniu dokumentów, wyjściu na spacer, do kawiarni czy kina itd. Wypełniając wniosek beneficjent określa ilość godzin pracy asystenta o jakie wnioskuje
u prowadzącego program.

O ilości przyznanych godzin decyduje między innymi wysokość przydzielonych środków oraz liczba chętnych do skorzystania z programu. Zasady współpracy beneficjenta z asystentem są zawarte w umowie, lecz to od dobrej komunikacji między nimi zależy bezkonfliktowa współpraca.

Dużym minusem tego programu jest brak jego ciągłości. Po zakończeniu w grudniu 2023r. poprzedniej edycji programu, niepełnosprawni w roku bieżącym przynajmniej przez dwa miesiące zostali pozbawieni wsparcia jakie daje im asystent. Ci którzy złożyli już wnioski
z niecierpliwością czekają na decyzje, ponieważ od tych decyzji zależy to czy osoby
z niepełnosprawnościami otrzymają wyczekiwaną pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here