Oszczędzaj, nie marnuj, skorzystasz!

0
251
Housing energy efficiency rating certification system. Part of a series.
- reklama -

Wszyscy wiemy, że przed nami dość zagadkowe miesiące, do których, jako słupski samorząd, już od jakiegoś czasu się przygotowujemy. Ceny energii, czy ceny ogrzewania, jak wiemy z własnego, prywatnego doświadczenia, nie są niskie i prawdopodobnie nie będą w najbliższym czasie niższe. Samorządy w całej Polsce będą borykać się z takimi samymi problemami, z jakimi zmagamy się w naszych rodzinnych domach.

Dlatego też już od kilku tygodni rozmawiamy o tym, w jaki sposób będzie można zmniejszyć koszty, ale na pewno nie za cenę np. bezpieczeństwa mieszkańców. Tutaj na pewno nie pozwolimy sobie na takie działanie.

Przeanalizowaliśmy dziesiątki przypadków i obszarów, w których można znaleźć przestrzeń do oszczędzania. Jednym z takich przypadków jest wyłączenie nocnych iluminacji, np. zewnętrznej elewacji ratusza. Oświetlenie zabytkowego ratusza robi wrażenie, ale w obecnej sytuacji zdecydowaliśmy, że od późnych godzin nocnych do rana nie będziemy włączać tego oświetlenia. Ten pomysł, który już jakiś czas temu był punktem wyjścia dla Kierownictwa ratusza do analizy innych podobnych przypadków pokazuje, że będziemy oszczędzać na tych elementach i w tych obszarach, które nie dotykają negatywnie mieszkańców, nas wszystkich. Podobne wyłączenia będą dotyczyły innych budynków czy np. fontann w parkach lub oświetlenia na cmentarzu po jego zamknięciu.

Wystosowaliśmy też list do pracowników miejskich jednostek (takich jak np. jednostki pomocowe, edukacyjne, opiekuńcze), by stosować się do prostych, znanych, ale jakże skutecznych zasad, o których niestety, często też w prywatnych domach zapominamy. Będziemy także prowadzić akcję informacyjną byśmy wspólnie oszczędzali, a dzięki temu korzystali. Sprawa dot. tak prostych działań jak:
– zakręcanie źródeł ciepła w trakcie wietrzenia pomieszczeń,
– ubierania się odpowiednio do warunków atmosferycznych,
– wyłączania listw komputerowych po zakończeniu pracy,
– korzystania maksymalnie ze światła dziennego w pomieszczeniach,
– wyłączanie oświetlenia pomieszczeń po opuszczeniu miejsca pracy (nawet w ciągu dnia ,gdy wychodzimy załatwiać różne sprawy); pilnowanie wyłączenia oświetlenia w częściach wspólnych takich jak sanitariaty, pomieszczenia socjalne i inne
– odpowiednie wygaszanie komputerów (automatyczne) po dłuższym braku aktywności.

Tam, gdzie do tej pory jeszcze tego nie zrobiliśmy będziemy wymieniali wewnętrzne oświetlenie na energooszczędne.

Oprócz tego przeprowadziliśmy już konserwację sterowania oświetleniem ulicznym– wykonaliśmy prace związane z wgraniem nowych harmonogramów pracy opraw (lamp). Dzięki nowemu harmonogramowi będziemy mogli zoptymalizować koszty oświetlenia miejskiego. Lampy świecą z minimalnie mniejszym natężeniem (niewidocznym dla gołego oka ludzkiego), generują oszczędności, ale nie wpływają na odbiór i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Pracujemy także nad rozszerzeniem scenariusza oszczędnościowego w zakresie np. oświetlenia niektórych ulic tylko po jednej stronie lub włączenie wybranych lamp (np. co 2 lub 3 lampę), ale z zachowaniem ciągłości oświetlenia, bez tworzenia ciemnych obszarów. Wszystkie te dodatkowe scenariusze będą realizowane w miejscach, w których można to zrealizować i które nie wpłyną na bezpieczeństwo pieszych/rowerzystów/kierowców.

Apelujemy też do mieszkańców, by podobnie jak my, np. w ratuszu, używali ogrzewania racjonalnie, stosownie do potrzeb, jednak także do warunków atmosferycznych. Często zdarza się, że ogrzewamy intensywnie mieszkania,a następnie długotrwale je wietrzymy marnując przy tym chociażby własne pieniądze, a nie o to chodzi.

Spotkaliśmy się już z przedstawicielami Spółki Engie i ustaliliśmy, że zmniejszymy minimalnie temperaturę na tzw. węźle cieplarnianym, co pozwoli na oszczędności przy jednoczesnym braku odczucia tego zmniejszenia przez odbiorców. Podobnie, w przypadku podgrzewania wody, także zastosujemy minimalne obniżenie poziomu podgrzania niewpływające na odbiorców, ale w ogólnym rachunku przynoszące oszczędność.

Mamy też szereg innych pomysłów i działań, które w scenariuszu krótko-i długofalowym będą pozwalały samorządowi słupskiemu na racjonalizację kosztów ogrzewania, energii elektrycznej i innych usług tego typu. Na dziś przede wszystkim korzystajmy z tych obszarów racjonalnie – to już przyniesie szereg korzyści. I wcale nie jest to takie trudne.

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here