Problem globalny. Rozwiązanie? Nie tylko systemowe. Zacznijmy od siebie!

0
297

Mało jest takich obszarów, w których równość jest tak powszechna. W tym zakresie dotyczy każdego, bezwzględnie; czy to dzieci, czy osób dorosłych, seniorów. Ludzi o skrajnie różnych poglądach, orientacjach, wierze lub jej braku. Każdego, tak samo, od narodzin aż do śmierci. Jest coś, co łączy nas wszystkich…

Śmieci

Żyjemy, kupujemy, tworzymy. Nieodłącznym elementem życia człowieka jest produkcja śmieci – mimo coraz popularniejszych tendencji zero waste z pewnością całkowicie nie wyeliminujemy odpadów z naszego życia. Jednak na pewno możemy – każdy z nas – przyczynić się do ich zmniejszenia. A nie jest z tym najlepiej.
Z roku na rok my – ludzie – produkujemy znacznie większą ilość śmieci. Słyszymy o tym w telewizji, czytamy w Internecie, rozmaitych publikacjach, artykułach. Wystarczy spojrzeć na bardzo obrazowe liczby – w 2011 roku, średnio, przeciętny Polak produkował rocznie 255 kg śmieci, a 10 lat później, w 2021 roku było to już ok. 355 kg!

Jeszcze bardziej do myślenia dają ogólne liczby: w 2011 r. Polacy wyprodukowali łącznie prawie 10 mln ton śmieci, a w 2021 r. o prawie 4 mln więcej.

Nie lepiej jest w naszym mieście – tendencja jest rosnąca lub utrzymuje się na podobnym poziomie. W samym 2021 do instalacji w Bierkowie trafiło 27 082 ton śmieci odebranych od mieszkańców naszego miasta.
Co zrobić, aby nie zaśmiecać naszego życia? Przede wszystkim zacznijmy od małych kroków!
– nie kupujmy warzyw czy pieczywa w tzw. foliówkach – nie lepiej skorzystać z często ładnych i wygodnych toreb wielokrotnego użytku ?(często w ramach akcji Urząd Miejski w Słupsku rozdaje takie torby – kilka razy w roku)
– odzież czy obuwie kupujmy rozważnie – starajmy się kupować takie rzeczy, które sprawdzą się dla nas w różnych stylizacjach – im rozsądniejsze będą nasze zakupy tym mniej rzeczy później wyrzucimy
– unikajmy jednorazowych produktów takich jak naczynia, słomki i inne – szczególnie w sezonie letnim setki tysięcy takich produktów trafia do śmieci
– rzetelnie segregujmy śmieci – dzięki temu możemy odzyskać więcej materiału wykorzystując go do ponownej produkcji

Dzięki prostym zasadom i zmianie postawy z czasem z pewnością globalnie będziemy w stanie zmienić tendencję z rosnącej na malejącą w kwestii produkcji śmieci.

Przypominamy też , poruszając się w tej tematyce, że od początku roku 2023 zmieniły się stawki, jakie mieszkańcy płacą za odbiór odpadów i gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także zasady ich wywozu.
W ub.roku stawka za wywóz śmieci była na poziomie 21 zł od osoby. Od stycznia br. (zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku) ta stawka wynosi 21,50 zł od osoby. W przypadku właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, tzw. domków, jest możliwość obniżenia tej stawki pod warunkiem posiadania na swojej posesji tzw. kompostowników.

Jednak to nie jedyne zmiany. Wiemy doskonale, że często denerwują nas różne „duże śmieci”, które „ktoś” wystawił przy wiacie i zagradza nam przejście, albo leży kilkanaście dni niekorzystnie wpływając na estetykę najbliższego otoczenia. Mowa o szeroko rozumianych wielkogabarytach. W ub. roku były wywożone 1 raz w miesiącu, w roku 2023 służby odbiorą takie odpady 16 razy w roku ( 1 raz na miesiąc + raz na kwartał). Zanim wystawimy taki spory gabaryt spójrzmy na harmonogram wywozu na naszej ulicy choćby na stronie miejskiej www.slupsk.pl – nie lepiej wystawić te przedmioty dzień czy dwa dni przed ich zabraniem niż pozostawić na 2 tygodnie?

Właściciele nieruchomości jednorodzinnych muszą kupić pojemniki na szkło. Od 1 stycznia 2023 ten rodzaj odpadów będzie odbierany tylko pod warunkiem, jeśli będzie znajdował się w specjalnym pojemniku. W pierwszych dniach stycznia mieszkańcy mogli liczyć na tzw. okres przejściowy, ale nie będzie to trwało wiecznie i od teraz muszą bezwzględnie te pojemniki posiadać (informowaliśmy o tym od października ub. roku, teraz przypominamy). Pojemniki na szkło mieszkańcy muszą kupić na własny koszt. W przypadku pojemników na bioodpady to miasto wyposażało słupszczan w takie pojemniki – w tym wypadku jest inaczej. Worki nie sprawdziły się w tej frakcji – dochodziło do przerwań worków, wysypywania się zawartości na ziemię a także do skaleczeń osób pracujących przy wywozie odpadów. Zmieniamy zatem te zasady poprawiając estetykę oraz bezpieczeństwo pracowników i z pewnością mieszkańców.

Dbajmy o swoje środowisko, na tyle, ile możemy. Przede wszystkim nie bądźmy obojętni – możemy zmienić wiele nawet niewielkim nakładem sił.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here