W Słupsku młodzież po skończeniu szkoły podstawowej ma do wyboru kilka dróg kształcenia. W ostatnich latach różnie bywało jeśli chodzi o popularność poszczególnych szkół ponadpodstawowych. Dawniej w wyborach młodych ludzi w dużym stopniu przodowały szkoły zawodowe, technika; później szala przeważyła na korzyść liceów ogólnokształcących, a ostatnio, szkoły techniczne/zawodowe przeżywają znowu niejako drugą młodość, co z pewnością cieszy przedstawicieli świata biznesu, ponieważ zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów na rynku pracy jest ogromne.
W naszym mieście mamy 5 szkół ponadpodstawowych z ogromnymi możliwościami kształcenia w schemacie technicznym i zawodowym. Są to:
– Zespół Szkół “Elektryk“. im. Noblistów Polskich w Słupsku, przy ul. Szczecińska 60
– Zespół Szkół Budowlanych i. Kształcenia Ustawicznego w. Słupsku prz ul. Królowej Jadwigi 3
– Zespół Szkół Technicznych w Słupsku przy ul. Szymanowskiego 5
– Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego w Słupsku przy ul. Niedziałkowskiego 2,
– Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku przy ul. Sobieskiego 3
Szkoły techniczne są w dzisiejszych czasach szkołami tak naprawdę przyszłych pracowników, dlatego przedsiębiorcy tak chętnie podejmują współpracę właśnie z tymi podmiotami. Właśnie technika dają pewność młodym ludziom, że bez problemu znajdą pracę w tym zawodzie, w którym się kształcą.
Jako Miasto Słupsk mamy podpisanych ponad 200 porozumień między szkołami a pracodawcami. To pokazuje, że uczniowie mogą realizować praktyki, realnie wspierające ich w nauce i kształceniu, a także w zdobywaniu doświadczenie niezbędnego w ich przyszłym miejscu pracy.
Nie sposób pominąć faktu, że bardzo dużo pieniędzy unijnych inwestowanych jest w uczelnie i szkoły techniczne/zawodowe. Tak samo jest w Słupsku. Kończymy teraz realizację wieloletniego projektu „Szkoła zawodowa – szkołą dobrego wyboru” dzięki któremu wyposażyliśmy szkoły zawodowe w nowoczesne sprzęty i w nowoczesne pracownie.
W wymienionych technikach stale rozwijamy kierunki zawodowe, dostosowujemy ofertę do aktualnych potrzeb uczniów i rynku pracy; dziś młodzież w Słupku może kształcić się w 47 zawodach , to jest bardzo dużo : od kucharzy, fryzjerów, fryzjerek, przez informatyków, programistów, aż po takie bardzo specjalistyczne branże, które wynikają właśnie ze współpracy z przedsiębiorcami, jak specjaliści od budowy/konstruowania jachtów.
Naszym zdaniem szkolnictwo zawodowe ma obecnie swoiście drugie otwarcie; wszyscy jesteśmy już bardzo daleko od myślenia, że pracownik zawodowy to ten, który zawsze fizycznie ciężko pracuje; dziś pracownik fizyczny to także ten, kto potrafi posługiwać się nowoczesnym sprzętem, który jest związany z nowoczesnymi technologiami, niezbyt obcymi młodym ludziom.
Bardzo polecamy naszym absolwentom szkół podstawowych i ich rodzicom oraz opiekunom zainteresowanie ofertą naszych szkół zawodowych, ponieważ jest ona bardzo bogata, bardzo profesjonalna i nastawiona przede wszystkim na praktyczną naukę zawodu.
Szkoły średnie, takie jak technika w żadnej mierze nie zamykają drogi do dalszego kształcenia na uczelniach wyższych. Wręcz przeciwnie. Absolwenci takich szkół są świetnie przygotowani zarówno teoretycznie jak i praktycznie, by później iść na kierunki np.typowo techniczne. Często jest to nawet lepsze przygotowanie niż po liceum ogólnokształcącym. W żadnej mierze nie chcemy umniejszać roli ogólniaków, ale pokazać raczej walory nauki zawodowej.
Gdyby młody człowiek, co jest wcale nie tak rzadkie, po skończeniu szkoły średniej pomyślał sobie, „może za jakiś czas zrobię studia”, to i tak ma po technikum fach w ręku, ma pewne doświadczenie, bo odbywa praktyki w zakładach pracy, co jest bardzo cenne; bez problemu znajduje pracę, często lepiej płatną niż na poziomie urzędniczym/biurowym.
Szkolnictwo zawodowe to również przyszłość dla naszego miasta. Widzimy, że czy to w Strefie Ekonomicznej czy firmach w naszym mieście i regionie rozwijają się coraz ciekawsze branże, które potrzebują specjalistów. Co to oznacza dla młodego człowieka? Że tu na miejscu może pracować w bardzo ciekawych miejscach za bardzo interesujące stawki.
Składanie wniosków o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych potrwa do 20 czerwca, natomiast listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych poznamy 27 lipca. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ze szczególną uwagą dla szkół technicznych.