16 dni alarmu przeciw przemocy wobec kobiet – dzień 9

0
310
- reklama -

Kultura gwałtu jest wszechobecna. Istnieje w sposobie myślenia, mówienia i poruszania się po świecie. Choć konteksty mogą się różnić, kultura gwałtu jest zawsze zakorzeniona w patriarchalnych przekonaniach, władzy i sprawowaniu kontroli.

Jedna trzecia kobiet na całym świecie doświadcza przemocy seksualnej. Jest ona szokująco powszechna i możemy stać się świadkami agresywnych zachowań.
Co to jest kultura gwałtu? – To środowisko społeczne, które przyzwala znormalizować i usprawiedliwić przemoc seksualną. Przemoc, która napędzana jest utrzymującymi się nierównościami płciowymi i postawami wobec płci i seksualności. Nadanie nazwy jest pierwszym krokiem do jej demontażu.
Niestety, problem gwałtu jest dość często bagatelizowany. Nie potrafimy o tym rozmawiać, jak również się temu przeciwstawiać. Oswajamy młodych ludzi z przyzwoleniem na takie sytuacje nadając temu nawet formę żartu. Gwałt jednak nigdy nie jest zabawną puentą. Żarty z gwałtu legitymizują przemoc seksualną. Utrudnia to ofiarom zabranie głosu w przypadku naruszenia ich zgody.

Kultura gwałtu i Internet

Młodzi ludzie w sieci szukają sposobu na określenie własnej tożsamości i miejsca w otaczającym go świecie. Omijanie zabezpieczeń jest proste, a udostępnianie między sobą plików zawierających niedozwolone treści szczególnie trudno jest kontrolować. Kontakt młodzieży z pornografią niesie dla nich negatywne skutki, m.in. wytworzenie wypaczonego obrazu seksualności, uprzedmiotowienia tej sfery.

Przesada? Wątpię

Gwałcisz samotną matkę i jej córki. Gdy któraś z ofiar zachodzi w ciążę – zmuszasz ją, by oddała dziecko do adopcji. To nie scenariusz makabrycznego filmu, a gry komputerowej, która w 2009 r. zdobywała sporą rzeszę fanów. Gra pojawiła się w sklepie internetowym Amazon.com.
Gra „Rapelay” była dostępna w najbardziej znanym sklepie internetowym zaledwie kilka dni, ale i tak wywołała skandal. Wyprodukowała ją japońska firma Illusion. Jej fabuła, oparta na seksualnej przemocy, była na tyle kontrowersyjna, że zainteresowali się nią politycy, etycy oraz media. Sklep natychmiast wycofał ją ze swojej oferty. W Internecie krąży jednak wiele podobnych gier.
Gra Rape Day z 2019 r. stała się równie kontrowersyjnym tytułem, który wciąż może trafić na Steam. Główną osią fabularną jest tu mordowanie i gwałcenie w świecie po apokalipsie zombie. Czegoś tak chorego jeszcze nie widzieliśmy. W opisie gry czytamy: „gracz będzie nękał, gwałcił i zabijał kobiety, by rozwinąć historię”. Możemy więc wnioskować, że głównym motywem gry będzie właśnie bestialska zbrodnia. Kilka zdań dalej, w tym samym opisie, dostajemy już bezpośrednią informację, na czym ona polega: „To niebezpieczny świat bez praw. Zombie lubią zjadać ciepłe mięso ludzi i brutalnie gwałcić, ale to Ty jesteś najniebezpieczniejszym gwałcicielem w mieście”.
Twórcy gry, komentując falę oburzenia, jaka pojawiła się po ujawnieniu fabuły „Rape Day”, podają kilka argumentów. Po pierwsze mówią o tym, że w świecie gier morderstwo jest już powszechne, dlatego teraz czas na gwałt. Po drugie dodają, że gra miała być jeszcze mocniejsza, ale ostatecznie wycięto z niej sceny mordowania dzieci. Co prawda gra Rape Day nie trafiła jeszcze na Steam, ale jej autorzy twierdzą, że to kwestia czasu.

Powiat Słupski mówi głośno NIE, każdej formie przemocy.
Fundacja „Lokalsi”, „Kobiecy Słupsk” i Centrum Inicjatyw Obywatelskich prowadzą akcję społeczną „Powiedz przemocy NIE”. Do akcji przyłączyli się przede wszystkim mężczyźni. Nasi koledzy, sąsiedzi, samorządowcy i dziennikarze stają przed obiektywem aparatu w spódnicy, jako wyraz sprzeciwu wobec przemocy i napastowaniu kobiet. Jest to początek społecznej debaty na temat praw kobiet. Nasze społeczeństwo głosów kobiet nie chce słuchać. Swoje głosy solidarnie dołączają więc mężczyźni.

To kolejna edycja kampanii społecznej, w którą aktywnie włącza się Słupsk. Symboliczne 16 dni trwania akcji wyznaczają Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, który przypada 25 listopada, a kończy – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony 10 grudnia.

Przemoc karmi się milczeniem – reaguj!

Podmioty i placówki udzielające pomocy ofiarom przestępstw:

1.Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku, ul. Słoneczna 15DSekretariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – tel. 59 81 42 801, 59 81 42 802,

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30

2. Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie PIKBAZA,
Adres: ul. Jana Pawła II 1 lok. 604-607 (VI piętro)
Godziny pracy: w dni powszednie 7.30-20.00, w soboty 8.00-13.00
Tel. 59 841 40 46, 690 489 646 czynny poza godzinami pracy punktu
E-mail: interwencja.kryzysowa@mopr.slupsk.pl

3. Oddział Stowarzyszenia INTERIOS w Słupsku – bezpłatna pomoc psychologiczna, prawna. Siedziba: Słupsk, ul. Jana Pawła II 1 lok. 714 (VII piętro), tel. 690 489 658, e-mail: slupsk@interios.org.pl

4. Zespół do spraw poradnictwa specjalistycznego działający w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie– wsparcie psychologiczne – psycholodzy: Jakub Wasz, Klaudia Kołacz – tel. 59 88142818

5.Psychologiczna Poradnia Rodzinna z Mieszkaniem Terapeutycznym – Siedziba: Słupsk, ul. Tuwima 34 (I piętro), tel. 697 706 791

Godziny pracy poradni:
poniedziałek – 8.00 – 18.00
wtorek – środa – czwartek – 8.00 – 16.00
piątek – 8.00 – 15.00

6. Ośrodek Rozwoju Dziecka i Rodziny „Port” – wsparcie psychologiczne i terapeutyczne. Siedziba: Słupsk, ul. Wojska Polskiego 2/6, tel. 501 038 560.

7.Telefony zaufania:

Policyjny Telefon Zaufania „Crime-Stoppers”
Tel: 59 848-01-11 (całodobowo)

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „NIEBIESKA LINIA”
Tel: 22 668-70-00, godziny: 12.00-18.00

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Tel: 116-111 (bezpłatny), godziny: poniedziałek-niedziela 12.00-02.00

Kryzysowy Telefon Zaufania dla osób dorosłych
Tel: 116-123 (bezpłatny)

Telefon zaufania dla osób starszych, samotnych, tel: 22 635-09-54

8. Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczną dla Dzieci i Młodzieży
mieszcząca się w Słupsku przy ul. Tuwima 34:

tel. 59 307 07 37 (centrala), telefon do terapeuty środowiskowego: 574 700 599

Więcej informacji na stronie: http://www.psychiatria-slupsk.pl/pl/page/szpital/pppdm.html

 

 

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here