Aeroklub Słupski – z miłości do latania

0
454
- reklama -

Latanie to coś więcej niż sposób na pokonywanie odległości. Lot jest formą komunikacji z powietrzem.”

Esther Woolfson,Corvus

Lotnisko Słupsk-Krępa – położone 4 km na południe od Słupska. Posiada dwa pasy startowe. Pas północ południe (02/20) o długości 600 metrów i szerokości 50 metrów oraz pas wschód zachód (28/10) o długości 1250 metrów i szerokości 50 metrów. Z lotniska korzystają samoloty sportowe i turystyczne oraz szybowce. Głównym użytkownikiem obiektu jest Aeroklub Słupski. Aeroklub Słupski istnieje od 1947 roku. Początkowo swoją siedzibę miał na lotnisku Słupsk-Zachód (Stolp-West) przy ul. Grottgera. W latach 70. zmienił lokalizację na lotnisko Słupsk-Krępa.

Przez prawie 3/4 wieku Aeroklub wyszkolił całą rzeszę szybowników, pilotów samolotowych, skoczków spadochronowych i modelarzy lotniczych.

Doświadczona kadra instruktorska zapewnia wysoki poziom i bezpieczeństwo szkolenia, latania treningowego oraz wyczynowego.

Ale Areoklub to przede wszystkim ludzie z wielką pasją. I tylko tak należy o tym miejscu mówić. Do klubu należy prawie 100 osób. Dzielą się na fanów lotów samolotowych i tych, którzy wybierają szybowce. Łączy ich wszystkich wielka miłość do latania.

Piotr Kowalczuk jest nie tylko pasjonatem, zawodowym pilotem, ale przede wszystkim dobrym duchem tego miejsca. O lataniu może opowiadać przez wiele godzin, o szkoleniach jeszcze dłużej, ale z pewnością trzeba mieć sporo energii, by za nim nadążyć. O klubie mówi jak o najważniejszym miejscu na świecie. Marzeniem Piotra jest, by tętniło życiem, by do klubu przychodzili młodzi ludzie.

Latanie w moim przypadku to miłość od pierwszego wzbicia się w powietrze. Wystarczył jeden lot, by wiedzieć, że właśnie to chcę w życiu robić. Zostałem tu na stałe. To właśnie w Aeroklubie Słupskim zrobiłem swoją pierwszą licencję. Dzisiaj największą radość sprawia mi uczenie innych. Lubię ten moment gdy w ludziach budzi się pasja i miłość do tych metalowych ptaków.

W Aeroklubie można zrobić licencję PPL, czyli Licencję Pilota Samolotowego Turystycznego. Uprawnia ona do wykonywania lotów niekomercyjnych na samolotach jednosilnikowych tłokowych o maksymalnej masie startowej nie przekraczającej 5700 kg. Program szkolenia praktycznego obejmuje 45 godzin lotów.

Aeroklub Słupski jest członkiem federacji sportów lotniczych z centralnym Aeroklubem Polskim jako organizatorem. W ramach licencji FAI zawodnicy Aeroklubu Słupskiego mogą uczestniczyć w zawodach sportowych w dziedzinach: modelarstwo, paralotniarstwo, sport samolotowy i sport szybowcowy. Klub oficjalnie bierze udział w zawodach szybowcowych.

Szybowce – dlaczego warto spróbować?

Latanie jest jedną z tych czynności, które dają najwięcej emocji, a wspomnienie lotu szybowcem będzie prawdopodobnie towarzyszyć do końca życia. Loty szybowcem niosą ze sobą zupełnie inne wrażenia niż latanie samolotami.

Majestatyczny, unoszący się na wietrze szybowiec stanowi idealne miejsce na podniebną przygodę. Panorama z wysokości kilkuset metrów zapiera dech w piersi, zwłaszcza iż od chmur dzieli nas tylko cienka szyba.

Szybowiec to jeden ze statków powietrznych, który jest wzorowany na locie… bociana! Człowiek od zawsze był zafascynowany tym, co nieznane i niedostępne. Spoglądał z zazdrością w górę obserwując szybowanie ptaków i wzdychał ku niebu, aby kiedyś móc przybliżyć się do chmur. Z miłości do latania powstał również szybowiec. Wyjątkowość szybowca bierze się ze specyficznej budowy, otóż nie posiadają one własnego napędu. Aby szybowiec mógł długo i daleko lecieć, konieczne są sprzyjające warunki i pilot, który potrafi te warunki optymalnie wykorzystać. Szybowce produkowane obecnie mogą z wysokości 1 km pokonać dystans od 25 do 60 km. Można wykonywać nimi krótkie loty po kręgu nadlotniskowym lub godzinami „pływać” po niebie. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych taki swobodny lot może trwać nawet 10 godzin. W górach dodatkowym sprzymierzeńcem jest wiatr, który dobrze wpływa na ciepłe wznoszące prądy, umożliwiając realizację dłuższych lotów.

Obecnie szybownictwo staje się coraz bardziej popularnym sportem i jest dostępne niemal dla każdego. Coraz więcej osób decyduje się na kurs szybowcowcy i samodzielne loty szybowcowe.

Basia Butrym mimo młodego wieku szybowcami lata już długo. Obecnie reprezentuje Aeroklub Słupski w Szybowcowej Kadrze Narodowej Juniorów.

– Szybowce to moja wielka miłość. To sport, który uczy odpowiedzialności. Nie wyćwiczysz mięśni, ale udoskonalisz osobowość i charakter. To doskonały pomysł na relaks i odstresowanie. Z pewnością latanie szybowcem to wielka lekcja pokory. Czasem uda mi się polecieć zaledwie kilkanaście minut, a czasem wylądować w polu. Wtedy szybowiec trzeba rozłożyć i przewieźć do klubu. Takie przygody nie zniechęciły mnie do latania. I to właśnie z szybowcami i lataniem wiążę swoją przyszłość. To niesamowite, że można latać razem z ptakami i zaglądać im w oczy. Zdarza się nam latać z bocianami, krukami, a nawet bielikami.

Krystian Szuryn – swoje dzieciństwo spędzał na lotnisku wśród szybowców.

– Na lotnisko zabierał mnie tata. To dzięki niemu dzisiaj latam szybowcami. Towarzyszyły mi od zawsze. Jako mały chłopiec spędzałem tu długie godziny. Zacząłem samodzielnie latać mając 16 lat. To sport wymagający cierpliwości, ale największą nagrodą jest niezwykły widok i świat, na który mogę patrzeć z zupełnie innej perspektywy.

Podstawowe szkolenie uprawnia do lotów samodzielnych pod nadzorem instruktora. Dalsze szkolenie to doskonalenie techniki pilotażu, lądowania, nauki lotów z wykorzystaniem termiki oraz nauki akrobacji. Aby uzyskać licencję pilota szybowcowego SPL należy zaliczyć cały wymagany cykl szkolenia, wylatać minimum 23,5 h oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny przed Państwową Lotniczą Komisją Egzaminacyjną.

Aeroklub Słupski dysponuje odpowiednią liczbą szybowców do szkolenia, treningu i lotów wyczynowych. Do klubu należy obecnie nieco ponad 100 osób, głównie mieszkańcy ziemi słupskiej. Z lotniska Słupsk-Krępa wykonuje się około 3100 lotów rocznie.

Ruszyły zapisy

na wstępne szkolenie szybowcowe.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Koszt 1500zł,

więcej informacji pod nr. tel. 791002278

e-mail: dyrektor@aeroklub.slupsk.pl

ul. Lotnicza 1,

76-200 Krepa

FB /aeroklubslupski

INSTAGRAM /aeroklub_slupski

aeroklub.slupsk.pl

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here