Pałac w Damnicy w nowej odsłonie

0
561

Rozdano statuetki
„Białego Bociana 2021”

19 sierpnia oficjalnie świętowano zakończenie inwestycji, jaką był remont fasady Pałacu w Damnicy. Dzięki gruntownej renowacji ma szansę służyć i edukować przez następne stulecia.
Budowla zasłużona, od wielu lat jest siedzibą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy oraz od czerwca br. jest również siedzibą Centrum Kultury Powiatu Słupskiego.
Dodatkowo dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
z programu Infrastruktura Domów Kultury na realizację projektu „Za-kup wyposażenia na potrzeby poszerzenia działalności kulturalnej Centrum Kultury Powiatu Słupskiego” zakupione zostało zarówno wyposażenie biura, jak i sprzęty umożliwiające rozwój jednostki.

„Biały Bocian 2021”

Przy okazji zakończenia remontu w Pałacu goszczono ludzi szcze-gólnie zasłużonych, laureatów, którzy otrzymali nagrodę „Białego Bociana” z rąk Starosty Słupskiego Pawła Lisowskiego. Te szczególne wyróżnienia przyznawane są rokrocznie twórcom i działaczom za zasługi i osiągnięcia w dziedzinie kultury lub ochrony dóbr kultury. Do nagród „Biały Bocian 2021” nominowanych zostało przez instytucje kultury i zgłoszonych przez osoby fizyczne w sumie 11 kandydatur.

W tym roku statuetkę „Białego
Bociana 2021” wraz z nagrodą
finansową otrzymaŁy

Katarzyna Wiśniewska – za wydanie niezwykłej książki dla dzieci pt. „Malarska opowieść o pałacu baronowej Klary” z własnym tekstem, własnymi ilustracjami i ilustracjami dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy (SOSW).
Jest absolwentką licznych studiów podyplomowych z zakresu kultury, edukacji plastycznej, muzykoterapii, bibliotekarstwa. W dzie-dzinie muzyki: flecistka, dyrygentka chóralna, wielbicielka Jana Se-bastiana Bacha. W dziedzinie sztuk plastycznych: malarka, pisankarka, zapalona twórczyni lokalnych murali. Od 16 lat pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi w SOSW w Damnicy,
z entuzjazmem rozwijając ich kreatywność i zamiłowanie do sztuki.

Katarzyna Nazaruk – za budowanie międzynarodowych mostów poetyckich, pomysł, wydanie i szeroką promocję antologii poezji polskiej i portugalskiej z udziałem poetów z regionu słupskiego, pt. „Azulejo chabrem ubrane/ Azulejo vestido com centaureas” oraz własną w niej twórczość. Jest polską poetką pochodzącą z Żochowa w gminie Potęgowo, ostatnio sporo czasu spędzającą także w Algarve w Portugalii. Pomysłodawczyni i inicjatorka organizowanej od kilku lat dorocznej Biesiady Poetyckiej w Kobylnicy „Czytajmy poezję”.
W ubiegłym roku we współpracy z Fundacją Duży Format z Warszawy i Ambasadą RP w Lizbonie zrealizowała duży projekt polegający na przygotowaniu i wydaniu współczesnej poezji polskiej i portugalskiej w dwóch językach pt. „Azulejo chabrem ubrane/Azulejo vestido com centaureas”. Książka, częściowo sfinansowana ze środków Stypendium Starosty Słupskiego, zbiera bardzo dobre recenzje, jest swoistym mostem łączącym poezję dwóch odległych krajów – Polski i Portugalii.

Marianna Płoszaj – za 50 lat działalności społecznej, rozwijanie umiejętności kulturalnych i społecznych u mieszkańców Lubuczewa, rozwijanie własnych pasji i kultywowanie ludowych tradycji.
Jest działaczką kulturalną i społeczną związaną
z gminą Słupsk i sołectwem Lubuczewo. Przeniosła na Pomorze z rodzinnego Korycina na Podlasiu tradycję wykonywania palm wielkanocnych. Przez wiele lat śpiewała w zespole „Wrześcianki”, który przekształcił się w ceniony obecnie zespół „Babie Lato”. Od lat reprezentuje gminę w licznych konkursach kulinarnych. Z jej inicjatywy w gminie organizowane były warsztaty tkackie, wełny czesankowej, carvingu, plecenia koszy z wikliny. Zaangażowała się też w realizację innego projektu „Historia wokół nas” i opowiadała w nim, jak wyglądało dawniej życie w Lubuczewie.

Wyróżnienia wraz z nagrodą finansową trafiły do:

Mai Mędrek, Jerzego Niemocińskiego, Pracowni Rysunku i Malar-stwa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Smołdzinie, Zbigniewa Sa-wickiego, Joanny Katarzyńskiej, Grzegorza Jopka, Wioletty Kaszuby, KGW „Polanki” z Karżnicy.

– Gratulacje należą się artystom pierwszego Powiatowego Ple-neru Malarsko-Rzeźbiarskiego, za stworzenie ciekawych, ambitnych i osobistych dzieł sztuki. Te wspaniałe prace można zobaczyć w Galerii Sztuki Ludowej
w Starostwie Powiatowym w Słupsku (na parterze) do 23 września br. – podkreślają przedstawiciele Starostwa Powiatowego.
Pałac w Damnicy. rys historyczny
Pałac w Damnicy wybudowany został w latach 70. XIX w. na zlecenie ówczesnego właściciela majątku Richarda von Blankensee.

W 1910 r. dobra damnickie nabył baron Karl von Gamp, którego żoną była Klara – córka Friedricha Bayera – założyciela koncernu chemicznego produkującego wówczas farby, a później aspirynę, weronal i inne leki. Udział w dochodach tego przedsiębiorstwa pozwolił małżeństwu na inwestycję sporej fortuny Bayerów w pałac i jego otoczenie. W latach 20. i 30. XX w. częstym gościem damnickiego pałacu był m.in. słynny niemiecki malarz Max Pechstein. Ostatnimi właścicielami majątku była córka Klary, Ilse z mężem Karlem Armsterem, wybitnym śpiewakiem operowym. Damnicę opuścili w marcu 1945 r. Pałac w Damnicy szczęśliwie oparł się zniszczeniom wojennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here