Tour de Konstytucja.pl

0
243
- reklama -

Czym jest Tour de Konstytucja? To projekt  Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, którego pierwsza edycja rozpoczęła się w czerwcu 2021. Zaufało nam wiele organizacji pozarządowych, osób prywatnych, przedstawicieli mediów. 
04.06.2022 r. o godz. 17:00 przy Białym Spichlerzu, ul. Szarych Szeregów 12, Bulwary Słupskie od strony  rzeki Słupi. Zapraszamy na inaugurację i pierwszy przystanek tegorocznej edycji Tour de Konstytucja, która w tym roku startuje właśnie ze Słupska.    

„Tour de Konstytucja” to cykl spotkań organizowanych we wszystkich regionach Polski angażujący społeczności lokalne. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych, a także ludzie kultury. W 2021 r. odwiedziliśmy wynajętym wówczas TourBusem 84 miejscowości. Szlak podróży wyznaczał GPS TourBusa. Odmierzając solennie wszystkie pokonane kilometry,  zebraliśmy ich 8.640. Mieszkańcy odwiedzanych miast i miasteczek w Polsce ze spotkań zabrali do domów 13.000 egzemplarzy Konstytucji i 12.000 tysięcy informatorów, 8.000 mini broszurek. Niezliczone debaty, symulacje rozpraw, koncerty, quizy, gry i zabawy dla dzieci. Rozmawiamy z uśmiechem o Konstytucji, Karcie praw podstawowych, prawach człowieka.

Niemal każdy przystanek TDK był opisywany w lokalnych mediach, a cały tour odbił się szerokim echem w prasie ogólnopolskiej (np. w gazecie  wyborczej, okopress, polityce, newsweeku), a także w prasie zagranicznej (The Guardian). Powstał także reportaż TNV24 czarno na białym.

Swoje uznanie dla TDK wyraziła także – na niezwykle ważnym dla nas spotkaniu – wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – Vera Jourova.

8 sierpnia zakończyliśmy nasz tour finałowym koncertem w Warszawie.

Okazało się jednak, że ludzie mają ogromny deficyt spotkań, rozmów i potrzebę edukacji. Dlatego po pierwszej edycji Fundacja ze środków pochodzących ze „zrzutek” i charytatywnej licytacji Allegro zakupiła własny pojazd. I ponownie wsparło nas wiele znanych i cenionych osób zachęcając do dołożenia swojej cegiełki.

Aż do końca grudnia TourBus jeżdził po Polsce w ramach przystanków „na żądanie”. Zawitaliśmy nawet do Londynu. W ramach projektu TDK spotykaliśmy się ze studentami na uniwersytecie i przy wielu innych okazjach.

W czerwcu tego roku znów wyruszamy w trasę TourBusem. Druga edycja poświęcona będzie nie tylko Konstytucji ale także Unii Europejskiej. Chcemy, by tak jak w ubiegłym roku każde spotkanie było ciekawe, radosne i merytoryczne.  W planach mamy, oprócz regularnych przystanków – także przystanki extra m.in. na PolandRock (w zachodniopomorskim Czaplinku), Open’er Festiwal (w Gdyni), Góry Literatury w Nowej Rudzie. Mamy też w planach odwiedzić naszych sąsiadów tuż za granicami Polski.

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here