Kulturalna jesień w Gminie Słupsk

0
266
- reklama -

Prezentacja nowej oferty zajęć kulturalno-edukacyjnych, warsztaty wokalne z Katarzyną Groniec, koncert Doroty Miśkiewicz i Kwiatu Jabłoni oraz Noc Bibliotek w Lądowisku Kultury – to tylko wybrane inicjatywy, na które zaprasza Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk.

Prezentacja oferty zajęć

18 września w godzinach 11-13 w Lądowisku Kultury zostanie zorganizowany Dzień Otwarty, w ramach którego przedstawiona zostanie oferta zajęć przygotowana na rok szkolny 2022/2023. Poszczególne zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do soboty, a szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk.
Obok zajęć muzycznych, a więc nauki gry na gitarze, pianinie, skrzypcach czy ukulele, znalazły się też zajęcia wokalne oraz breakdance. W ofercie języków obcych obok języka angielskiego pojawił się również niemiecki. Kolejnymi nowościami są gordonki, zajęcia sensoplastyczne, florystyka oraz sekcja jogi dla kobiet.
Tegoroczna oferta zajęciowa w Lądowisku Kultury została przygotowana pod kątem zainteresowania, które obserwowaliśmy w ubiegłym roku. Pojawiły się też zajęcia, których naszym zdaniem brakowało w cyklicznym wymiarze, jak na przykład joga. Zaciekawienie nimi było bardzo duże, stąd też decyzja o utworzeniu stałej sekcji – mówi Zbigniew Gach, dyrektor CKiBP.

Głos na warsztat!

Warsztaty wokalne dla dzieci w wieku 7-12 lat „Głos na warsztat!” odbędą się w Lądowisku Kultury 24 września. Poprowadzi je Katarzyna Wołoszyn, wokalistka i kompozytorka, która ukończyła wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Kolejne dwudniowe spotkanie odbędzie się w dniach 14-16 października, a prowadzącą warsztaty będzie tym razem Katarzyna Groniec.
– Podczas spotkań w ramach projektu „Głos na warsztat!” będziemy rozwijać swoją kreatywność poprzez liczne ćwiczenia improwizacyjne specjalnie dobrane do uczestników. Poznamy śpiew wielogłosowy i będziemy wspaniale bawić się w rytm muzyki z różnych stron świata – mówi Wołoszyn, koordynatorka projektu i prowadząca warsztaty.
Docelowo dzięki całemu cyklowi zajęć w ramach „Głosu na warsztat!” ma w przyszłości powstać dziecięca grupa wokalna, która stanie się stałą sekcją zajęć w Lądowisku Kultury. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy online.
Projekt „Głos na warsztat!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w programie „Edukacja kulturalna 2022″.

Nocne hece z Konopnicką w bibliotece

W tym roku odbędzie się ósma edycja Nocy Bibliotek, która zaplanowana została na sobotę 1 października. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „To się musi powieść”, a cel jak zawsze jest ten sam – przekonywać do czytania, ukazać wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności. Niezmiennie również biblioteki w całym kraju przeprowadzać będą akcje promujące swoje placówki jako najbliższe miejsca spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla osób odwiedzających je, co będzie sprzyjało integracji oraz wymianie idei.
Mając na uwadze, że rok 2022 ustanowiono rokiem Marii Konopnickiej, w Lądowisku Kultury odbędzie się akcja pod nazwą „Nocne hece z Konopnicką w bibliotece”, która skierowana jest do młodych czytelników (dzieci w wieku 9-12 lat). Tegoroczna edycja rozpocznie się w sobotę 1 października o godz. 19:00, a zakończy w niedzielę o godz. 9:00.
Udział w akcji jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy, które potrwają do 27 września.

Koncerty w Lądowisku Kultury, Jezierzycach i Siemianicach

W drugi weekend października CKiBP zaprasza na jazzowy koncert w Lądowisku Kultury. Zagra zespół Confusion Project, który zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Last”. Muzyka Confusion Project to fuzja jazzu, rocka progresywnego, muzyki filmowej oraz drum&bass. Charakterystyczny dla zespołu jest aspekt ilustracyjny; jak mówią sami artyści, traktują muzykę jako język, którym komunikują się na scenie i którym opowiadają słuchaczom historie.
11 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jezierzycach odbędzie się koncert w wykonaniu Doroty Miśkiewicz i Henryka Miśkiewicza, którzy zaprezentują program „Nasza miłość”. Jest to pierwszy wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Większość utworów, które znalazły się w projekcie, skomponował Henryk Miśkiewicz. Są wśród nich napisane przez niego wiele lat temu melodie instrumentalne, do których dopiero teraz stworzone zostały teksty. Należy do nich chociażby skomponowana przez Henryka w wieku 16 lat ballada “Słowa w głowie” z tekstem Andrzeja Poniedzielskiego. Ciekawym powrotem do przeszłości jest też piosenka “Nasze senne sprawy” ze słowami Wojciecha Młynarskiego, którą przed laty śpiewała Ewa Bem.
3 grudnia natomiast w sali teatralnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach zagra Kwiat Jabłoni, grupa założona w 2018 roku przez rodzeństwo – Katarzynę i Jacka Sienkiewiczów. Zespół łączy muzykę popową z folkiem, indie oraz muzyką elektroniczną.

Szczegółowe informacje na temat nadchodzących wydarzeń oraz informacje o biletach dostępne są na stronie www.kultura.slupsk.pl.

 

 

 

 

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here